Wikipedia v číslech
“Představte si svět, kde všichni lidé mají přístup k veškerým lidským znalostem.” Zadáme-li na WikiCitátech jméno zakladatele největší internetové encyklopedie Jimmyho Walese, zjistíme, že pro realizaci takové vize udělal skutečné maximum.
V roce 2001 založil stránku shromažďující lidské znalosti, kterou může editovat každý – vyjma kontroverzních témat, jejichž subjektivní podání by mohlo vést k manipulaci, a ke kterým mají přístup pouze ověření editoři. Ačkoliv její zakladatel nijak nekritizuje reklamu, a to ani u dobročinných neziskových projektů, doposud se řídí ideou bezplatného a nezávislého zdroje informací na internetové platformě. Funguje čistě z dobrovolných příspěvků.
Předpona Wiki označující všechny stránky (např. i slovník a citáty) spadající pod WikiMedia má svůj původ v havajštině a znamená rychlý. Když přijde na vyhledávání informací, rychlá skutečně je.
Že se Wikipedia nepovažuje za plnohodnotný zdroj? Díky složitému systému ověřování a nutnosti citací jde o informace stejně věrohodné jako z Encyklopedia Brittanica.
Slovutná internetová encyklopedie je 5. nejnavštěvovanější stránkou na internetu. Každý měsíc na ni zavítá 450 milionů uživatelů!
Nikoho asi nepřekvapí, že nejvíce článků, tedy 5 milionů, je v anglickém jazyce. Druhé místo, s 2,5 miliony hesel, patří Švédsku. Česká “Wiki” se s 350 000 články řadí na obdivuhodné 26. místo.
Česká mutace, spuštěná roku 2002, i tak dosahuje určitého prvenství. Edituje ji největší počet uživatelů v přepočtu na rodilé mluvčí. Češi jsou na Wikipedii jednoduše nejaktivnější!