{/syntax}
7468
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 7468 lidí, buďte další
25.04.2016

Řekněte to emoji

Setkali jste se už s emoji? Jistě že ano. A pokud si myslíte, že ne, nastal nejvyšší čas dozvědět se něco o fenoménu, skrze který mladí komunikují více a více. Ano, jsou to přesně ty obrázky, co vám vaše děti posílají jako odpovědi na otázku, jak bylo ve škole, co měli k obědu a co budou odpoledne dělat.

Není asi moc překvapivé, že obrázkový slovník pochází z Japonska. Perfektně se v něm snoubí fascinace vším popovým s láskou k technologiím. 

Jeho “vynálezce”, Shigetaka Kurita, pracoval v roce 1999 pro společnost NTT DoCoMo, jednoho z největších japonských telefonních operátorů, když je veřejnosti představil. Společnost Apple, která má neuvěřitelný čich na vše, co se chytne, přidala do svých mobilních telefonů emoji klávesnici a to samé později učinil i operační systém Android. Název v japonštině označuje “obrázek” – podobnost s anglickým “emoticom” je tedy čistě náhodná.


Záběr obrázkových slov je skutečně všeobjímající – vedle vyjádření nálad, činností, jídel, zvířátek i krajinek v něm najdeme i tradiční prvky japonské kultury, jako třeba uklánějícího se podnikatele, odkazujícího na pokoru silně zakořeněnou v japonské komunikaci či bílý květ, který je pro japonské děti synonymem naší jedničky s hvězdičkou.

Lingvista Neil Cohn pro BBC trefně shrnul, že zatímco se o emoji uvažuje jako o novém globálním jazyce, který by zcela mohl redefinovat komunikaci, ostatní je považují za “lingvistický Armagedon”. Myslíte, že se obrázkům přikládá přílišný význam? Nikoliv. Oxfordský slovník totiž vyhodnotil ideogram smajlíka se slzami štěstí jako slovo roku 2015.

Progres spočívá v tom, že místo vyťukávání jednotlivých slov ve vaší zprávě stačí kliknout na jeden obrázek, který přesně vystihne, co chcete říct. Lingvisté oponují, že jazyk přeci musí mít svou gramatiku. Počkejme pár let, a třeba ji bude skutečně mít. Zatím má emoji svou vlastní encyklopedii, která vysvětluje významy a ukazuje i drobné rozdíly mezi jednotlivými obrázky tak, jak se zobrazují na iPhonu, Androidech, Facebooku či Twitteru. A pokud by vás náhodou zajímalo, jaké emoji je na Twitteru zrovna to “trendující”, stránka emojitracker.com vám to poví.

Emoji svůj slovník pravidelně obohacuje. Každý nový přidaný obrázek vzbudí senzaci. Poslední takovým bylo tacos, na západní polokouli velmi oblíbený mexický pokrm. Kdo ví, jednou se třeba dočkáme i smaženého sýru nebo knedlo-vepřo-zela!

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.