1118
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1118 lidí, buďte další
24.04.2019

Pohřbené projekty Googlu

Google v sobě sdružuje na tisíce velmi odlišných projektů, o nichž ovšem velká část veřejnosti ani neví. Politika společnosti je však od začátku taková, že firma se nebojí ukončovat ty, o které není dostatečný zájem. Přinášíme vám deset z celkem 147 ukončených projektů Googlu, jež mohly pohnout světem, ale nedokázaly to. Tady je prvních pět.

Dodgeball

Slyšeli jste někdy o sociální síti Foursquare? Dnes už existuje jen jako průvodce městy, v roce 2009 ale celkem zahýbala trhem. Mohli jste se „check-inovat“ na různých místech a zkoumat, jestli tam chodí vaši přátelé. Jenže Foursquare přišel až dlouhých šest let po Dodgeballu. Dodgeball byl původně samostatná firma, jež vznikla v roce 2003 a v roce 2005 ji koupil Google. Právě tato sociální síť přišla s unikátním konceptem ohlašování své přítomnosti na nějakém místě – tedy check-inu, a to v době, kdy ještě neexistovaly chytré telefony vybavené GPS. Prostě jste poslali textovou zprávu na server o tom, kde jste, a zpět vám přišla odpověď, kteří přátelé a zajímavá místa jsou v okolí. Google službu ukončil v roce 2009, kdy ji nahradil Google Latitude, který skončil o čtyři roky později.

Google Latitude

Google Latitude šel na vše poněkud jinak. Vznikl totiž už v době chytrých telefonů. Latitude byl integrovaný do Google map a umožňoval v nich sdílet svou polohu s přáteli a zároveň zobrazovat jejich polohu. Navíc fungoval nejen na Androidu, ale také na iOS, BlackBerry OS, Windows Mobile a Symbian S60. Google nakonec celou službu, která měla být přímou náhradou a evolucí Dodgeballu, ukončil v roce 2013. Dnes místo toho nabízí funkci Sdílení polohy, kde si zvolíte, s kým a na jak dlouho svou polohu budete sdílet, bez jakékoliv historie předešlého pohybu.

Orkut

Také další mrtvý projekt Googlu se týká sociálních sítí. Orkut existoval mezi roky 2004 až 2014 a byl populární také v Česku. V Brazílii a Indii to v roce 2008 dopracoval dokonce na nejnavštěvovanější web. Orkut byl jakýsi předchůdce Facebooku. Byl zaměřený primárně na udržování soukromých kontaktů. Chyběl mu však koncept „zdi“, byť si na svůj profil šlo přidávat videa z YouTube. Posléze dokonce přibyl i chat, sdílení souborů přes Google Talk a sdílení zájmů.

Google+

Facebook, který vznikl ve stejné době jako Orkut, akorát byl ze začátku vyhrazen jen studentům vybraných univerzit, se však rozvíjel o dost rychleji než Orkut a přinesl zajímavé nové funkce, hlavně zeď. Když Google viděl, že se Orkut propadl a nikdo o něj nemá zájem, pokusil se v červnu 2011 rozběhnout vlastní sociální síť. Tehdejší funkce Facebooku přitom obohatil o princip okruhů, kdy můžete sdílet různé informace s různými skupinami lidí, a pokročilý chat, včetně videokonferencí a skupinového chatu. Facebook okruhy přátel velmi brzy přejal a svůj Messenger doplnil o většinu funkcí Google+, čímž Google+ také ztratil svůj smysl. Najednou nenabízel nic moc navíc a skoro nikdo ho nepoužíval. Jeho osud se zpečetil letos v dubnu.

Google Desktop

Google je prapůvodem vyhledávač. Vyhledávacímu byznysu proto věnuje nejvíce pozornosti. V roce 2008, rok po uvedení nepříliš populárních Windows Vista, přišel s aplikací Google Desktop. Ta do počítačů s Windows přinášela funkci pokročilého vyhledávání, tak jak jej známe dnes. Vyhledávat jste mohli mezi lokálně uloženými soubory, e-maily, chaty, a dokonce i webovými stránkami. Jenže když Microsoft v roce 2009 narychlo uvedl Windows 7, byl osud této aplikace zpečetěn.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…

  03.06.2020

  Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

  Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou…