{/syntax}
2613
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2613 lidí, buďte další
24.04.2019

Pohřbené projekty Googlu

Google v sobě sdružuje na tisíce velmi odlišných projektů, o nichž ovšem velká část veřejnosti ani neví. Politika společnosti je však od začátku taková, že firma se nebojí ukončovat ty, o které není dostatečný zájem. Přinášíme vám deset z celkem 147 ukončených projektů Googlu, jež mohly pohnout světem, ale nedokázaly to. Tady je prvních pět.

Dodgeball

Slyšeli jste někdy o sociální síti Foursquare? Dnes už existuje jen jako průvodce městy, v roce 2009 ale celkem zahýbala trhem. Mohli jste se „check-inovat“ na různých místech a zkoumat, jestli tam chodí vaši přátelé. Jenže Foursquare přišel až dlouhých šest let po Dodgeballu. Dodgeball byl původně samostatná firma, jež vznikla v roce 2003 a v roce 2005 ji koupil Google. Právě tato sociální síť přišla s unikátním konceptem ohlašování své přítomnosti na nějakém místě – tedy check-inu, a to v době, kdy ještě neexistovaly chytré telefony vybavené GPS. Prostě jste poslali textovou zprávu na server o tom, kde jste, a zpět vám přišla odpověď, kteří přátelé a zajímavá místa jsou v okolí. Google službu ukončil v roce 2009, kdy ji nahradil Google Latitude, který skončil o čtyři roky později.

Google Latitude

Google Latitude šel na vše poněkud jinak. Vznikl totiž už v době chytrých telefonů. Latitude byl integrovaný do Google map a umožňoval v nich sdílet svou polohu s přáteli a zároveň zobrazovat jejich polohu. Navíc fungoval nejen na Androidu, ale také na iOS, BlackBerry OS, Windows Mobile a Symbian S60. Google nakonec celou službu, která měla být přímou náhradou a evolucí Dodgeballu, ukončil v roce 2013. Dnes místo toho nabízí funkci Sdílení polohy, kde si zvolíte, s kým a na jak dlouho svou polohu budete sdílet, bez jakékoliv historie předešlého pohybu.

Orkut

Také další mrtvý projekt Googlu se týká sociálních sítí. Orkut existoval mezi roky 2004 až 2014 a byl populární také v Česku. V Brazílii a Indii to v roce 2008 dopracoval dokonce na nejnavštěvovanější web. Orkut byl jakýsi předchůdce Facebooku. Byl zaměřený primárně na udržování soukromých kontaktů. Chyběl mu však koncept „zdi“, byť si na svůj profil šlo přidávat videa z YouTube. Posléze dokonce přibyl i chat, sdílení souborů přes Google Talk a sdílení zájmů.

Google+

Facebook, který vznikl ve stejné době jako Orkut, akorát byl ze začátku vyhrazen jen studentům vybraných univerzit, se však rozvíjel o dost rychleji než Orkut a přinesl zajímavé nové funkce, hlavně zeď. Když Google viděl, že se Orkut propadl a nikdo o něj nemá zájem, pokusil se v červnu 2011 rozběhnout vlastní sociální síť. Tehdejší funkce Facebooku přitom obohatil o princip okruhů, kdy můžete sdílet různé informace s různými skupinami lidí, a pokročilý chat, včetně videokonferencí a skupinového chatu. Facebook okruhy přátel velmi brzy přejal a svůj Messenger doplnil o většinu funkcí Google+, čímž Google+ také ztratil svůj smysl. Najednou nenabízel nic moc navíc a skoro nikdo ho nepoužíval. Jeho osud se zpečetil letos v dubnu.

Google Desktop

Google je prapůvodem vyhledávač. Vyhledávacímu byznysu proto věnuje nejvíce pozornosti. V roce 2008, rok po uvedení nepříliš populárních Windows Vista, přišel s aplikací Google Desktop. Ta do počítačů s Windows přinášela funkci pokročilého vyhledávání, tak jak jej známe dnes. Vyhledávat jste mohli mezi lokálně uloženými soubory, e-maily, chaty, a dokonce i webovými stránkami. Jenže když Microsoft v roce 2009 narychlo uvedl Windows 7, byl osud této aplikace zpečetěn.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.