Netolismus aneb jste závislí na internetu?
Člověk může být závislý prakticky na čemkoliv, není proto divu, že se do slovníku adiktologů velmi rychle nové slovo netolismusm neboli závislost na internetu. Každý rok přibývá mladých lidí i dospělých, kteří se nedokáží od počítače, tabletu nebo mobilu odtrhnout. Nejčastěji hrají hry, jsou neustále online na sociálních sítích nebo kontrolují emaily. Nebezpečná hranice zábavy a komunikace na internetu je podle psychologů 5 až 6 hodin denně.
Definice toho, co už je závislost a do kdy jsme ještě pořád běžnými uživateli internetu, se řídí stejnými parametry jako závislosti na alkoholu, drogách nebo třeba herních automatech. Netolismus má typické příznaky. Závislí začnou brzy vstávat nebo ponocují, aby mohli trávit víc času na internetu. Pokud nejsou online, začnou být výrazně nervózní a dá se říct, že je myšlenky na hraní, Facebook nebo Instagram provázejí úplně všude. Je logické, že takové chování začne velmi brzy narušovat rodinné vztahy a lidé trpící netolismem mohou v extrémním případě přijít nejen o rodinu, ale i přátele.
Nejčastěji se netolismus týká teenagerů, ale velmi ohrožení jsou podle výzkumů také osamělí padesátníci. V případě mladých lidí a dětí se dá závislost rozpoznat podle změn chování a zhoršujícího se prospěchu, u dospělých může docházet ke snížení pracovního výkonu a změnám v trávení volného času. Největší riziko vzniku závislosti na počítačových hrách pak číhá na teenagery z Japonska, kde je počet podle výzkumů z roku 2014 závislých 39 % mladých lidí. V Evropě jsou nejvíce ohroženi teenageři ve Španělsku nebo Rumunsku. V Asii i ve Velké Británii už existují odvykací pobyty, které lidem pomáhají dostat se ze spárů internetu.
Závislosti na internetu není lehké se zbavit a podobně jako u ostatních závislostí ji provázejí abstinenční příznaky. Člověk, který trpí netolismem musí okamžitě přestat hrát hry nebo úplně odejít z online světa. Pokud se mu to podaří, musí stejně jako lidé trpící jinou závislostí najít novou činnost, kterou bude trávit čas. A to není lehké. Po letech budování závislosti na internetu, přestanou uživatelé sportovat, cestovat nebo prostě jen chodit ven s přáteli a je těžké znovu tyto dovednosti získat. Doba, za jakou se může člověk netolismu zbavit, je velmi individuální. Může trvat několik měsíců i pár let.
Riziková hranice pobytu na internetu za účelem zábavy nebo komunikace je podle odborníků 5 až 6 hodin denně. Skutečnou závislostí trpí v České republice podle odhadů 1 procento dětí. Mnohem vyšší a varovnější číslo se ale týká dětí a teenagerů, kteří jsou takzvanými rizikovými uživateli a tráví na internetu 3 x více času než je běžné.