181
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 181 lidí, buďte další
15.11.2020

Nejvíce se lidé na Vysočině obávají kyberkriminality

Z jakého druhu kriminality máte největší obavy? Jak vnímáte aktivity v oblasti prevence kriminality ve Vašem okolí? To jsou jedny z mála otázek, na které odpovídali obyvatelé Kraje Vysočina v nedávno realizovaném Průzkumu veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu, prevenci kriminality a kyberkriminalitu.

Výzkum proběhl mezi obyvateli Kraje Vysočina v letních měsících letošního roku. Stejný průzkum proběhl v Kraji Vysočina před čtyřmi roky, proto je možné data porovnávat. Jen forma dotazování se vzhledem k aktuální situaci změnila. Dříve běžná forma osobního dotazování, byla tentokrát nahrazena jeho online formou.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že největší obavy mají lidé na Vysočině z kyberkriminality, oproti výzkumu z roku 2016, kdy byla kyberkriminalita až na 7. místě v pořadí obav z nejčastějších trestných činů. „Výsledky průzkumu ovšem mohou být zkreslené aktuální situací, kdy lidé tráví daleko více času u počítače a v online světe a hrozby spojené s IT prostředním si daleko více uvědomují“, uvedla Lucie Časarová, koordinátorka pracovní skupiny elektronické bezpečnosti, která působí na Krajském úřadě Kraje Vysočina.

„Nejvíce respondentů se setkalo se spamem a počítačovým virem. Vůbec největší míru obavy v oblasti kyberkriminality mají občané ze zneužití osobních údajů, přičemž se s touto problematikou setkal každý čtvrtý dotázaný,“ uvedla k průzkumu koordinátorka prevence kriminality Andrea Mašterová Pohanová z odboru sekretariátu hejtmana Krajského úřadu Kraje Vysočina.

V oblasti zabezpečení počítače, je patrné, že respondenti průzkumu jednotlivé možnosti jako antivirový program, zaheslování počítače nebo užívání firewallu používají daleko více než v roce 2016. Zvýšil se také podíl těch, kteří se vzdělávají a mají zájem se vzdělávat v oblasti kyberbezpečnosti.

A kde si mohou zájemci o vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti prohlubovat své znalosti? Vzdělávání v oblasti elektronické bezpečnosti nabízí například projekt Kraje pro bezpečný internet. Na webových stránkách www.KPBI.cz jsou dostupné e-learningové lekce či krátká vzdělávací videa pro rozličné uživatele IT technologií, jako jsou děti a studenti, senioři, učitelé či rodiče a běžní uživatelé. Dále určitě doporučujeme číst pravidelně články na webu Vím, kam klikám.  Samozřejmě jsou na internetu dostupné i další vzdělávací materiály, například na webových stránkách projektu E-Bezpečí nebo Národního úřadu kybernetické a informační bezpečnosti.

Kompletní výsledky Průzkumu veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu, prevenci kriminality a kyberkriminalitu jsou k prostudování zde.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…