Nejvíce se lidé na Vysočině obávají kyberkriminality
Z jakého druhu kriminality máte největší obavy? Jak vnímáte aktivity v oblasti prevence kriminality ve Vašem okolí? To jsou jedny z mála otázek, na které odpovídali obyvatelé Kraje Vysočina v nedávno realizovaném Průzkumu veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu, prevenci kriminality a kyberkriminalitu.
Výzkum proběhl mezi obyvateli Kraje Vysočina v letních měsících letošního roku. Stejný průzkum proběhl v Kraji Vysočina před čtyřmi roky, proto je možné data porovnávat. Jen forma dotazování se vzhledem k aktuální situaci změnila. Dříve běžná forma osobního dotazování, byla tentokrát nahrazena jeho online formou.
Z výsledků průzkumu vyplývá, že největší obavy mají lidé na Vysočině z kyberkriminality, oproti výzkumu z roku 2016, kdy byla kyberkriminalita až na 7. místě v pořadí obav z nejčastějších trestných činů. „Výsledky průzkumu ovšem mohou být zkreslené aktuální situací, kdy lidé tráví daleko více času u počítače a v online světe a hrozby spojené s IT prostředním si daleko více uvědomují“, uvedla Lucie Časarová, koordinátorka pracovní skupiny elektronické bezpečnosti, která působí na Krajském úřadě Kraje Vysočina.
„Nejvíce respondentů se setkalo se spamem a počítačovým virem. Vůbec největší míru obavy v oblasti kyberkriminality mají občané ze zneužití osobních údajů, přičemž se s touto problematikou setkal každý čtvrtý dotázaný,“ uvedla k průzkumu koordinátorka prevence kriminality Andrea Mašterová Pohanová z odboru sekretariátu hejtmana Krajského úřadu Kraje Vysočina.
V oblasti zabezpečení počítače, je patrné, že respondenti průzkumu jednotlivé možnosti jako antivirový program, zaheslování počítače nebo užívání firewallu používají daleko více než v roce 2016. Zvýšil se také podíl těch, kteří se vzdělávají a mají zájem se vzdělávat v oblasti kyberbezpečnosti.
A kde si mohou zájemci o vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti prohlubovat své znalosti? Vzdělávání v oblasti elektronické bezpečnosti nabízí například projekt Kraje pro bezpečný internet. Na webových stránkách www.KPBI.cz jsou dostupné e-learningové lekce či krátká vzdělávací videa pro rozličné uživatele IT technologií, jako jsou děti a studenti, senioři, učitelé či rodiče a běžní uživatelé. Dále určitě doporučujeme číst pravidelně články na webu Vím, kam klikám. Samozřejmě jsou na internetu dostupné i další vzdělávací materiály, například na webových stránkách projektu E-Bezpečí nebo Národního úřadu kybernetické a informační bezpečnosti.
Kompletní výsledky Průzkumu veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu, prevenci kriminality a kyberkriminalitu jsou k prostudování zde.