306
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 306 lidí, buďte další
15.11.2020

Nejvíce se lidé na Vysočině obávají kyberkriminality

Z jakého druhu kriminality máte největší obavy? Jak vnímáte aktivity v oblasti prevence kriminality ve Vašem okolí? To jsou jedny z mála otázek, na které odpovídali obyvatelé Kraje Vysočina v nedávno realizovaném Průzkumu veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu, prevenci kriminality a kyberkriminalitu.

Výzkum proběhl mezi obyvateli Kraje Vysočina v letních měsících letošního roku. Stejný průzkum proběhl v Kraji Vysočina před čtyřmi roky, proto je možné data porovnávat. Jen forma dotazování se vzhledem k aktuální situaci změnila. Dříve běžná forma osobního dotazování, byla tentokrát nahrazena jeho online formou.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že největší obavy mají lidé na Vysočině z kyberkriminality, oproti výzkumu z roku 2016, kdy byla kyberkriminalita až na 7. místě v pořadí obav z nejčastějších trestných činů. „Výsledky průzkumu ovšem mohou být zkreslené aktuální situací, kdy lidé tráví daleko více času u počítače a v online světe a hrozby spojené s IT prostředním si daleko více uvědomují“, uvedla Lucie Časarová, koordinátorka pracovní skupiny elektronické bezpečnosti, která působí na Krajském úřadě Kraje Vysočina.

„Nejvíce respondentů se setkalo se spamem a počítačovým virem. Vůbec největší míru obavy v oblasti kyberkriminality mají občané ze zneužití osobních údajů, přičemž se s touto problematikou setkal každý čtvrtý dotázaný,“ uvedla k průzkumu koordinátorka prevence kriminality Andrea Mašterová Pohanová z odboru sekretariátu hejtmana Krajského úřadu Kraje Vysočina.

V oblasti zabezpečení počítače, je patrné, že respondenti průzkumu jednotlivé možnosti jako antivirový program, zaheslování počítače nebo užívání firewallu používají daleko více než v roce 2016. Zvýšil se také podíl těch, kteří se vzdělávají a mají zájem se vzdělávat v oblasti kyberbezpečnosti.

A kde si mohou zájemci o vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti prohlubovat své znalosti? Vzdělávání v oblasti elektronické bezpečnosti nabízí například projekt Kraje pro bezpečný internet. Na webových stránkách www.KPBI.cz jsou dostupné e-learningové lekce či krátká vzdělávací videa pro rozličné uživatele IT technologií, jako jsou děti a studenti, senioři, učitelé či rodiče a běžní uživatelé. Dále určitě doporučujeme číst pravidelně články na webu Vím, kam klikám.  Samozřejmě jsou na internetu dostupné i další vzdělávací materiály, například na webových stránkách projektu E-Bezpečí nebo Národního úřadu kybernetické a informační bezpečnosti.

Kompletní výsledky Průzkumu veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu, prevenci kriminality a kyberkriminalitu jsou k prostudování zde.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…