{/syntax}
1334
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1334 lidí, buďte další
15.11.2020

Nejvíce se lidé na Vysočině obávají kyberkriminality

Z jakého druhu kriminality máte největší obavy? Jak vnímáte aktivity v oblasti prevence kriminality ve Vašem okolí? To jsou jedny z mála otázek, na které odpovídali obyvatelé Kraje Vysočina v nedávno realizovaném Průzkumu veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu, prevenci kriminality a kyberkriminalitu.

Výzkum proběhl mezi obyvateli Kraje Vysočina v letních měsících letošního roku. Stejný průzkum proběhl v Kraji Vysočina před čtyřmi roky, proto je možné data porovnávat. Jen forma dotazování se vzhledem k aktuální situaci změnila. Dříve běžná forma osobního dotazování, byla tentokrát nahrazena jeho online formou.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že největší obavy mají lidé na Vysočině z kyberkriminality, oproti výzkumu z roku 2016, kdy byla kyberkriminalita až na 7. místě v pořadí obav z nejčastějších trestných činů. „Výsledky průzkumu ovšem mohou být zkreslené aktuální situací, kdy lidé tráví daleko více času u počítače a v online světe a hrozby spojené s IT prostředním si daleko více uvědomují“, uvedla Lucie Časarová, koordinátorka pracovní skupiny elektronické bezpečnosti, která působí na Krajském úřadě Kraje Vysočina.

„Nejvíce respondentů se setkalo se spamem a počítačovým virem. Vůbec největší míru obavy v oblasti kyberkriminality mají občané ze zneužití osobních údajů, přičemž se s touto problematikou setkal každý čtvrtý dotázaný,“ uvedla k průzkumu koordinátorka prevence kriminality Andrea Mašterová Pohanová z odboru sekretariátu hejtmana Krajského úřadu Kraje Vysočina.

V oblasti zabezpečení počítače, je patrné, že respondenti průzkumu jednotlivé možnosti jako antivirový program, zaheslování počítače nebo užívání firewallu používají daleko více než v roce 2016. Zvýšil se také podíl těch, kteří se vzdělávají a mají zájem se vzdělávat v oblasti kyberbezpečnosti.

A kde si mohou zájemci o vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti prohlubovat své znalosti? Vzdělávání v oblasti elektronické bezpečnosti nabízí například projekt Kraje pro bezpečný internet. Na webových stránkách www.KPBI.cz jsou dostupné e-learningové lekce či krátká vzdělávací videa pro rozličné uživatele IT technologií, jako jsou děti a studenti, senioři, učitelé či rodiče a běžní uživatelé. Dále určitě doporučujeme číst pravidelně články na webu Vím, kam klikám.  Samozřejmě jsou na internetu dostupné i další vzdělávací materiály, například na webových stránkách projektu E-Bezpečí nebo Národního úřadu kybernetické a informační bezpečnosti.

Kompletní výsledky Průzkumu veřejného mínění o názorech obyvatel Kraje Vysočina na kriminalitu, prevenci kriminality a kyberkriminalitu jsou k prostudování zde.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.