{/syntax}
2062
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2062 lidí, buďte další
24.01.2019

Na které technologické novinky se můžeme letos těšit

Rok 2018 nám přinesl celou řadu technologických vychytávek. Letošek však začíná vypadat ještě slibněji. Na co všechno se tedy v roce 2019 můžeme těšit? Na mobilní fotografování, výměnu televizí nebo třeba záplavu elektromobilů na silnicích. Pojďme se podívat, co nás čeká!

Konec starého digitálního vysílání

Už jste možná slyšeli, že nějaký ten pátek v Česku funguje modernizované pozemní digitální televizní vysílání standardu DVB-T2 s kompresí obrazu algoritmem HEVC (H.265), jenže letošní rok bude to bude poprvé, kdy to pro nás všechny začne být podstatné. 27. listopadu 2019 totiž dojde k prvnímu vypnutí starého digitálního vysílání ve standardu DVB-T s kompresí obrazu MPEG-2, kterou kdysi využívala i DVD. Definitivní digitální temnota přijde sice až na konci června 2020, už letos v listopadu se však odmlčí vysílání České televize z vysílačů Praha-Žižkov, Praha-Cukrák a Mezivrata-Votice. V lednu 2020 je bude následovat spousta dalších vysílačů pro Českou televizi i těch pro tzv. Multiplexy 2 a 3, ve kterých vysílají komerční televize. 

Jak tento problém vyřešit? Nákupem nového televizoru s DVB-T2/HEVC tunerem či levnější variantou. Nebo stejně jako při přechodu na první verzi digitálního vysílání, nákupem set-top boxu s tímto standardem. Pro ty se satelitem, kabelovou televizí či s IPTV se však nic měnit nebude.

Čtyři a více foťáků v mobilu

Huawei P20 Pro loni přinesl revoluci v digitální fotografii v oblasti mobilních telefonů, když představil v jednom těle chytrého telefonu hned tři objektivy. Sesterský a o poznání dražší Mate 20 Pro pak využití tří fotoaparátů dotáhl k dokonalosti. Jenže tak jako loni byly dva fotoaparáty už málo a ještě předloni byl zase za zenitem jediný objektiv, letos bude variabilita nadále pokračovat. 

Samsung Galaxy A9 byl už koncem loňského roku první vlaštovkou nového trendu – v jedné řadě představil hned čtyři fotoaparáty. Jenže úniky zákulisních fotografií od Samsungu, Nokie, LG i dalších výrobců mobilů ukazují, že ani čtyři fotoaparáty nemusí letos stačit. Tím, kdo slibuje revoluci, je po letech odmlky Nokia. Její Nokia 10 má na zadní straně přinést celkem pět fotoaparátů. Nechme se tedy překvapit, u jakého počtu objektivů na konci roku skončíme.

Umělá inteligence umožňující kouzla s fotografiemi

O tom, že víc fotoaparátů není vždy „víc Adidas“, přesvědčil na sklonku loňského roku Google. Na konci listopadu uvedl pro své telefony Google Pixel aktualizaci softwaru, která mimo bezpečnostních záplat a dalších drobných vylepšení přinesla i „hříčku“ v podobě projektu jednoho ze svých zaměstnanců. Funkce, jež dostala název Google Night Sight, dokázala i na telefonech s jediným fotoaparátem v nočních fotografiích předběhnout revoluční trojkombinaci od Huawei. Google Night Sight využívá při fotografování umělou inteligenci, která z nočního focení s jediným fotoaparátem a bez blesku vytváří v podstatě denní snímky. Vše přitom naznačuje, že by se tato funkce mohla dostat i do dalších telefonů s Androidem. Podle nás je však mnohem podstatnější, že Google Night Sight ukázal, kam až lze zajít, pokud k focení pustíte umělou inteligenci. Jestli první funkce vyvinutá jediným „geekem“ z Googlu dokázala způsobit revoluci v nočním focení, co teprve přinesou ty další?

Co se bude dít s displeji?

Když už jsme u těch telefonů, je třeba zmínit další dva směry, kterými se bude mobilní trh vyvíjet. Většina společností se stále snaží přijít s přístrojem s nejmenšími, ideálně žádnými postranními rámečky na přední straně. Zatímco boční a spodní orámování se již dostalo prakticky na hranu telefonu, výrobci se stále potýkají s tím, jak vyřešit umístění přední selfie kamery. A variant se objevuje víc a víc. Některé značky představují mobily s vysouvacími kamerami, jiní výrobci se dokonce rozhodli přední kameru zrušit úplně a naopak přidali druhý, menší displej na zadní stranu, aby si uživatel vystačil s hlavním foťákem. Na nějakou dobu je ale potřeba počítat i s řešením stávajících výřezů v horní části obrazovky, ať už půjde o standardní „výkus“, s nímž přišel v roce 2017 Apple u svého iPhonu X, nebo o jiné varianty, jako například u Samsungu Galaxy S10 s jeho kruhovým výřezem.

Dočkáme se ale i prvních telefonů s ohýbatelnými displeji, u kterých bude možné upravovat jejich rozměr podle aktuální potřeby. V blízké budoucnosti půjde tyto displeje také rolovat, natahovat a dalšími způsoby deformovat, aniž by to na nich zanechalo nějaké negativní následky. Záleží jen, jak se výrobci rozhodnou s touto inovací naložit.

Revoluce v chytrých hodinkách

Chytré hodinky se už pár let perou o svou pozici mezi moderními vychytávkami. Doposud však bez plošnějších úspěchů. Největší oblibě se zatím těší mezi technickými nadšenci a sportovci. K masovému nahrazování klasických hodinek však po vzoru klasických a chytrých telefonů zatím nedochází. Změnit by se to mohlo letos. Už loni se totiž některým výrobcům podařilo i u cenově dostupných kousků vyřešit problém s výdrží – chytré hodinky teď vydrží na jedno nabití klidně i týden. Letos bude hlavním úkolem dospět k takto vysoké výdrži i u těch opravdu chytrých hodinek a bez kompromisů v podobě nízkého výpočetního výkonu a neplynulého ovládání. Věříme, že se to výrobcům nakonec podaří.

O kus rychlejší internet

V Česku v posledních letech konečně dochází k zásadnějším investicím do pevné telekomunikační infrastruktury. Zatímco zrychlování internetu se donedávna týkalo převážně mobilních sítí, které jsou ovšem často svázány velmi přísnými limity na data, loni a hlavně letos by mělo dojít k masivnějšímu rozmachu výstavby optických sítí, a to i mimo velká města. Ta ostatně často trpí na některé „vyloučené lokality“, třeba i nedaleko center, kde internet zkrátka končí na 20/2 Mbit/s od dnes už prehistorického ADSL2+. Připojení o rychlosti aspoň 100 Mbit/s tak letos bude zase o něco dostupnější. 

Záplava nových elektromobilů

Rok 2019 bude také „žní“ pro fanoušky nových technologií v oblasti automobilového průmyslu. Doteď elektromobilům na našich silnicích dominovala hlavně Tesla, která však v Česku nemá zastoupení, Nissan Leaf, dodávka Nissan e-NV200, VW e-Golfe, BMW i3 a několik málo městských vozítek Citroën C-Zero. V roce 2019 bude nabídka podstatně širší.

Letos se má na český trh podívat celá plejáda luxusních elektrických Audi, BMW (včetně Mini E), Porsche, Jaguárů, Mercedesů, Aston Martinů a dojde i na menší Volvo XC40 Electric. Vlastní elektromobily však chystají i další u nás dostupné značky. První elektromobil snad ještě letos představí i mladoboleslavská Škodovka.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.