Hoaxy – Nebezpečí varují před nebezpečím
Jistě se s tím setkal každý z nás – po otevření e-mailové schránky vyskočí urgentně tvářící se zpráva varující před počítačovým či jiným virem. Řešení je prý jednoduché – stačí e-mail přeposlat patnácti dalším lidem, kliknout na odkaz a vše by mělo být v pořádku. Ve skutečnosti je řešení ještě jednodušší - SMAZAT; přesunout do koše. Přesně tam tzv. hoaxy totiž patří.
Ačkoliv slovo hoax anglického původu zní velmi současně, pravdou však je, že pochází již ze 17. století. Už tehdy označovalo falešný poplach či podvodnou zprávu. Hoaxem může být myšlený řetězový e-mail, stejně jako obrázek s děsivým varováním šířící se po sociálních sítích. Internetová stránka hoax.cz jej přesněji definuje jako “šířenou zprávu, která obsahuje nepřesné, zkreslující informace, účelově upravené polopravdy nebo směsku polopravd a lží”.
Stránka dále radí, jak takovou zprávu jednoduše rozpoznat: „Jestliže zpráva obsahuje výzvu k hromadnému rozeslání na další adresy, je to podezřelé a s největší pravděpodobností hoax. Občas to také může být původně opravdová prosba o pomoc, ale i ty svého největšího šíření dosáhnou v době, kdy jsou již neaktuální.”
Šíření paniky nikdy ničemu dobrému nepomohlo. E-maily varující před viry většinou samy bývají virem — následné přeposílání řetězových zpráv navíc znamená nežádoucí sdílení velkého množství e-mailových adres mezi sebou. Vaší adresou pak budou disponovat všichni ostatní adresáti, které vůbec nemusíte znát.
Hoaxy šířící se po sociálních sítích mají jinou povahu: přimět uživatele ke sdílení za účelem vyvolání paniky či nenávisti. Může jít o videa, fotografie i texty - některé hoaxy nemusí být snadné odhalit, koneckonců, nikdo není neomylný. Mějte však na paměti, že spojit fotografii s textem je v grafickém programu zcela banální úkon, a že vytvoření takové falešné zprávy tudíž velmi snadné. Stejně tak lze falešným popiskem označit i video, a to se najednou tváří jako důkaz k vyfabulovanému incidentu. Web organizace HATE FREE se ve velké míře věnuje prošetřování internetových senzací. Pro ilustraci poslouží jeden příklad za všechny z poslední doby: zpráva o pomerančích z Libye, které v zemi původu kdosi naočkoval HIV pozitivní krví. Organizaci na něj upozornil pracovník Domu Světla, který zároveň uvedl, že virus HIV takovým způsobem nelze přenášet.
Hoaxy se tváří jako oficiální zprávy. Většinou neuvádí zdroje, a pokud ano, zpravidla bývají smyšlené. Varují před nebezpečím, jež nehrozí. Věřit jim je stejně na místě jako očekávat osudové neštěstí po tom, co nám přes cestu přeběhla černá kočka, anebo jsme nedopatřením šlápli na kanál.