Historie kyberšikany II
Příběhy kyberšikany jsou často hrozivé. Všechny přitom začínají relativně nevinně. Jak se vyhnout tomu, abyste náhodou jednoho dne v některém z těchto tragických příběhů sami neúčinkovali? Nejlepší je poučit se z chyb ostatních. Přinášíme vám proto další nejznámější případy kyberšikany.
První díl našeho miniseriálu si můžete přečíst zde. Najdete v něm i některé děsivé statistiky ohledně kyberšikany.
Nahé fotky na šibenici (2008, 2009)
O rizicích nahých fotografií teenagerů jsme vás již informovali. Podle průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci s nimi má zkušenost velká část českých dospívajících, a to v poměrně nízkém věku. Jenže v okamžiku, kdy se dostanou do nesprávných rukou, mohou takové fotografie končit místo flirtu smrtí. Prvním takovým známějším případem byl ten osmnáctileté Jessicy Loganové, která poslala svoji nahou fotografii svému příteli. Problém nastal v okamžiku, kdy se z blíže nezjištěných příčin tato fotografie dostala ke stovkám teenagerů z třistatisícového města Cincinnati, kde Jessica studovala a bydlela. Jessice začalo peklo na zemi. Čelila kyberšikaně na tehdy populárním MySpace, Facebooku i prostřednictvím textových zpráv. Krátce poté, co byla na pohřbu svého kamaráda, který spáchal sebevraždu, se rozhodla vyřešit svůj problém stejným způsobem. Oběsila se. Její rodiče se pak soudili se školou a místní policií, že proti šikaně nezasáhly. Guvernér státu Ohio nakonec v roce 2012 schválil zákon Jessicy Loganové proti kyberšikaně.
Bohužel tento případ nebyl jediný. Teprve třináctiletá Hope Sitwellová si prošla o necelý rok později stejnou cestou. Její eroticky laděná fotografie, kterou zaslala svému příteli, se ocitla v telefonech studentů dalších šesti různých škol ve floridském Ruskinu, městečku se 17 tisíci obyvatel. Na MySpace navíc vznikla „hejterovská“ stránka o Hope a ta kyberšikanu ještě zhoršila. To už bylo na dívku příliš, a tak se oběsila. Také její zdrcení rodiče se soudili s představiteli školy, zejména když zjistili, že věděli o jejích sebevražedných myšlenkách.
Kyberšikana kvůli sexuální orientaci (2010)
Tyler Clementi byl osmnáctiletý muž, který zrovna odmaturoval a začal studovat na Rutgers University. V té samé době však naplno objevil svoji homosexuální orientaci a začal o ní otevřeně mluvit se svými nejbližšími. Nebýt jeho spolubydlícího, bylo by vše vlastně ideální. Tyler si totiž na univerzitě našel přítele, s nímž se jednou večer líbal na pokoji. To však jeho spolubydlící Dharun Ravi natočil na webkameru a zveřejnil na Twitteru. Pro Tylera to byl šok. O několik dní později, 22. září 2010, se zabil skokem z mostu George Washingtona. Ravi byl za narušení soukromí poslán na 20 dní do vězení.
Facebookový chat s nešťastným koncem (2012)
Amandě Toddové bylo teprve 13 let. Žila poklidným životem kanadské teenagerky v Britské Kolumbii, dokud v sedmé třídě základní školy nepotkala na Facebooku nové „přátele“. Sice je naživo nikdy neviděla, ale do přátel si je přidala a dala se s nimi do řeči. Jeden z nich jí začal být velmi blízký a neustále jí psal, jak je skvělá, nádherná a dokonalá. A tak se jednoho dne, po ročním kontaktu, když jí bylo 14, nechala přesvědčit, aby mu ukázala prsa na webkameru. Jenže dotyčný cizinec si z onoho videochatu pořídil screenshot. Tak Amandě začala noční můra, která trvala ještě dlouhé dva roky.
Tajemný cizinec ji nejdřív začal vydírat. Požadoval po ní „live show“, jinak že její nahou fotku zveřejní. Problém byl, že znal její skutečnou adresu, školu, příbuzné, přátele i členy rodiny. Amanda odmítla. O Vánocích, ve čtyři hodiny ráno, někdo zaklepal u jejích dveří. Byla to místní policie. Přišla se zprávou, že Amandina nahá fotografie byla rozeslána tisícům lidí v okolí. Dívka se z toho složila. Byla jí diagnostikována depresivní i úzkostná porucha, na kterou užívala léky, začala pít alkohol a brát drogy. To samozřejmě vše zhoršilo.
Amanda zkusila změnit školu. Dotyčný ji však dál nebezpečně pronásledoval. Chvíli po jejím nástupu na novou školu si ji přidal do přátel pod falešným profilem a pokračoval v kyberšikaně. Založil facebookovou stránku s jejím jménem, jako profilovou fotografii dal její polonahou fotku a pozval lidi z nové školy. Amanda přišla o všechny přátele, spolužáci se jí smáli, nebo ji rovnou nenáviděli. Nakonec si uvědomila, že její nahá fotka z internetu nikdy nezmizí. Začala si ubližovat.
Dál měnila školy a chvilku to vypadalo, že se to zlepší. Jenže se po měsíci zapletla s jedním zadaným spolužákem, který se do ní „hrozně zamiloval“. Ve skutečnosti ale chtěl jen sex a následně se svou přítelkyní zorganizoval Amandin veřejný „lynč“ před novou školou, dokonce ji fyzicky napadli. Amanda skončila na pohotovosti. Když se vrátila domů, na Facebooku našla zprávy, že si to zasloužila. Opět změnila školu i město. Kyberšikana však pokračovala dál. Lidé jí psali na Facebooku, ať se zabije. Tak to zkusila, otrávila se prášky a dva dny strávila v nemocnici. 7. září 2012 o tom všem vytvořila video, které nahrála na YouTube. 12. října 2012, pár týdnů před 16. narozeninami, spáchala sebevraždu oběšením. Její video ten měsíc vidělo 17 milionů lidí. Od té doby slouží mnoha organizacím bojujícím proti kyberšikaně jako odstrašující příklad pro teenagery z celého světa.
Na Amandinu památku vznikl web www.amandatoddlegacy.org. Má pomáhat dalším obětem kyberšikany. Letos například kampaní proti kyberšikaně nazvanou #project2018.