{/syntax}
6357
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 6357 lidí, buďte další
28.02.2018

Historie kyberšikany I

Kyberšikana neboli šikana s využitím kybernetických prostředků – internetu, e-mailu, instant messagingu, a zejména sociálních sítí – je fenomén současnosti. Každý třetí se stane alespoň jednou za život terčem kyberšikany a každý sedmý někoho šikanuje. Jak to ale celé začalo a které byly smutné a šokující milníky kyberšikany?

Co to je kyberšikana

Problematikou definice a popisu kyberšikany jsme se detailně zabývali v samostatném článku. Obecně se ale jedná o šikanu či obtěžování, při kterých se využívají prostředky elektronické komunikace. Kyberšikana je zejména mezi dospívajícími stále častější. Pod tento pojem spadají například pomluvy, výhrůžky, sexuální poznámky, šíření osobních údajů oběti, pejorativní poznámky a přezdívky – pakliže jsou šířeny prostředky elektronické komunikace. Patří sem i obtěžování přes e-mail, instant messaging či SMS.

Kdyby kyberšikana byla nemoc, je dnes pandemií. Mnohem rozšířenější, než je třeba nákaza toxoplazmózou nebo lidským papilomavirem. Kyberšikana se týká přibližně 34 % studentů (Patchin, 2015), kteří se ocitnou v roli oběti, a 15 % studentů, kteří šikanují. Podle studie z roku 2015 jsou přitom následky šikany pro mladé dospělé horší než následky týrání.

Pacient 0 – Monica Lewinská (1998)

Jako jedna z prvních obětí masivní kyberšikany, jakýsi pacient 0, se uvádí dodnes velmi dobře známá stážistka z Bílého domu z dob amerického prezidenta Billa Clintona Monica Lewinská. Její aféra s prezidentem se dostala na veřejnost v roce 1998, v době nástupu internetu. Psala o ní všechna média, tehdy už také online, a dodnes tak můžete dohledat veškeré informace. Dvacet let po aféře je internet plný také nejrůznějších vtípků a koláží na téma jejího přes 20 let starého prohřešku, který „spáchala“ spolu s Billem Clintonem ve svých 24 letech. Když dáte do Googlu slovní spojení „Monica Lewinsky jokes“, vyhledá vám 732 000 výsledků. Její vyprávění o následcích kyberšikany (v angličtině s českými titulky) i o tom, že informace o jejím mládí a stovky tisíc posměšků z internetu už nikdy nezmizí, můžete zhlédnout zde.

Ryan je gay! (2003)

Ryan Halligan byl mladý americký kluk, který měl problémy s mluvením, motorikou i učením. Musel tak v USA navštěvovat školu pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, kde byl častým terčem posměšků a klasické šikany. Osudnou se mu však stala až ta kybernetická. V únoru 2003 si našel domnělého kamaráda. Ve skutečnosti to ale až takový kamarád nebyl. Ryan se mu svěřil s důvěrnou historkou, kterou jeho „kamarád“ nedlouho poté obrátil proti němu a začal o něm šířit, že je gay. Ve škole si ho za to spolužáci až do léta dobírali. To nejhorší však mělo ještě přijít. Přes v USA tehdy populární AOL Instant Messenger (obdoba u nás kdysi populárního ICQ) Ryan potkal velmi milou dívku, s níž si začal dlouze dopisovat a sdílet s ní další intimní informace. Tato dívka si z něj ale s kamarádkami chtěla jen udělat legraci a všechny intimní konverzace začala zveřejňovat. 7. října 2003 se Ryan oběsil v koupelně. Jeho otec následně objevil všechny konverzace na messengeru, a tak vyšla celá kyberšikana najevo. Sedm měsíců poté stát Vermont schválil zákon 117 na prevenci šikany. O dva a půl roku později se Ryanův otec navíc osobně podílel na vzniku zákona 114 na prevenci sebevražd.

Nadace Megan Meierové (2006)

„Josh“ a Megan, to byly dvě ústřední postavy další tragédie, jež skončila oběšením třináctileté dívky v její ložnici v prosinci 2007. Megan poznala na MySpace (jakýsi předchůdce Facebooku) milého hocha, který se měl jmenovat Josh Evans. Naživo ho nikdy nepotkala, ale když ji „šestnáctiletý Josh“ požádal o přátelství, ráda přijala. A začala neustálá konverzace. Megan však měla problém – nadváhu a nízké sebevědomí. „Josh“ to moc dobře věděl, a tak Megan neustále psal, jak je pro něj krásná, a ta se rázem ocitla v sedmém nebi. Tedy až do poloviny října, kdy jí „Josh“ napsal, že už se s ní nechce kamarádit. 16. října pak přitvrdil a napsal jí: „Svět by byl bez tebe lepší.“ Situace se navíc ještě zkomplikovala, když se do celého incidentu na MySpace zapojili i další spolužáci a „přátelé“ Megan. A tak jednoho dne dívka odešla od laptopu s otevřeným MySpace do své ložnice a tam se okamžitě oběsila. Bylo to tři týdny před jejími 14. narozeninami.

Tentokrát už však „Josh“ nezůstal bez následků. Vyšetřování ukázalo, že ve skutečnosti se za touto identitou skrývala matka bývalé Meganiny kamarádky Lori Drewová. Zatímco státní prokurátor v Missouri, kde k incidentu došlo, nechtěl nic řešit, federální úřady se případu chopily. Lori byla odsouzena za celkem čtyři zločiny, konkrétně za porušení zákonů o počítačových podvodech a obtěžování. Meganina matka Tina následně založila Nadaci Megan Meierové, která se už deset let systematicky věnuje problematice kyberšikany, a to nejen na území USA. Tina také pomáhala s návrhy národních i federálních zákonů na ochranu před kyberšikanou.

Pokračování najdete v tomto článku.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.