{/syntax}
1436
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1436 lidí, buďte další
13.10.2020

Herní průmysl

Jen v České republice se odhaduje v herním průmyslu obrat za rok 2020 ve výši 5 mld. korun. Ale ani ve světě herní průmysl nezahálí. Jeho zisky každoročně stoupají, zvýšenou poptávku po digitálních hrách zajistila i celosvětová pandemie koronaviru.

Jen v České republice se odhaduje v herním průmyslu obrat za rok 2020 ve výši 5 mld. korun. Ale ani ve světě herní průmysl nezahálí. Jeho zisky každoročně stoupají, zvýšenou poptávku po digitálních hrách zajistila i celosvětová pandemie koronaviru. Zatímco hraní na PC a konzolích se meziročně nijak výrazně neposouvá, jinak je tomu u mobilních her. S masivním rozšířením chytrých telefonů to ani není nijak překvapující. Mimochodem, pamatujete si na úplně první hru na mobilu? V roce 1997 uvedla společnost Nokia na trh dnes již legendárního Hada. Grafika mobilních her se od té doby prudce zvedla, a i díky tomu se v roce 2020 očekává celosvětový obrat herního průmyslu na necelých 166 miliard amerických dolarů.

A jaké hry jsou v současnosti nejpopulárnější? Podle oblíbené hráčské platformy Steam jde o hry Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2 a PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS. Pokud si pod těmito názvy nic nepředstavíte, nevadí. Vězte, že jde o strategické střílečky pro více hráčů. Na tomto serveru se největší „hrací špičky“ dosahuje kolem 4. hodiny odpoledne, kdy se k nějaké hře každodenně připojí okolo 20 milionů hráčů z celého světa. Nepatříte mezi ně náhodou i vy nebo vaše děti? Podle studie Univerzity Palackého v Olomouci z roku 2019 tráví intenzivním hraním nad 4 hodiny denně 17% našich dětí a mladých lidí ve věku od 11 do 19 let.

Hraní digitálních her je trendem, který neustále sílí a nic nenasvědčuje tomu, že by zájem o tyto hry měl klesat. Ba právě naopak. Pokud se ale budou užívat s rozumem, není to nic, čeho bychom se měli bát.

Jak můžeme ochránit sebe, své děti, ale i přístroje, na kterých hry hrajeme?

 • Používejme antivirový program na všech zařízeních
 • Pravidelně aktualizujme vše, co můžeme
 • Zabezpečme si domácí síť
 • Stahujme hry pouze z oficiálních obchodů
 • Nestahujme hry pouze na základě oblíbenosti či recenzí – hry „zdarma“ nám mohou čmuchat v mobilu nebo počítači – ČTĚME PODMÍNKY PRO INSTALACI
 • Zajímejme se o hry, které hrají naše děti. Nechme je, ať nám princip hry vysvětlí.
 • Domluvme se s dětmi, zda a za kolik si budou moci dokupovat „výhody“ do hry (např. lepší nástroje, životy, zbraně…)
 • Mluvme s dětmi o tom, že v multi-player hrách mohou narazit na podvodníky a úchyly. Dejme jim vědět, že za námi mohou s jakýmkoli problémem přijít a my ho s nimi vyřešíme.
 • Stanovme sobě i svým dětem časový limit, po který můžeme každý den hrát. Hraní her by nemělo zasahovat do denního režimu a povinností, které všichni máme…

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

  13.05.2022

  Pozor na falešné SMS!

  Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.

  09.11.2021

  Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

  Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…