Herní průmysl
Jen v České republice se odhaduje v herním průmyslu obrat za rok 2020 ve výši 5 mld. korun. Ale ani ve světě herní průmysl nezahálí. Jeho zisky každoročně stoupají, zvýšenou poptávku po digitálních hrách zajistila i celosvětová pandemie koronaviru.
Jen v České republice se odhaduje v herním průmyslu obrat za rok 2020 ve výši 5 mld. korun. Ale ani ve světě herní průmysl nezahálí. Jeho zisky každoročně stoupají, zvýšenou poptávku po digitálních hrách zajistila i celosvětová pandemie koronaviru. Zatímco hraní na PC a konzolích se meziročně nijak výrazně neposouvá, jinak je tomu u mobilních her. S masivním rozšířením chytrých telefonů to ani není nijak překvapující. Mimochodem, pamatujete si na úplně první hru na mobilu? V roce 1997 uvedla společnost Nokia na trh dnes již legendárního Hada. Grafika mobilních her se od té doby prudce zvedla, a i díky tomu se v roce 2020 očekává celosvětový obrat herního průmyslu na necelých 166 miliard amerických dolarů.
A jaké hry jsou v současnosti nejpopulárnější? Podle oblíbené hráčské platformy Steam jde o hry Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2 a PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS. Pokud si pod těmito názvy nic nepředstavíte, nevadí. Vězte, že jde o strategické střílečky pro více hráčů. Na tomto serveru se největší „hrací špičky“ dosahuje kolem 4. hodiny odpoledne, kdy se k nějaké hře každodenně připojí okolo 20 milionů hráčů z celého světa. Nepatříte mezi ně náhodou i vy nebo vaše děti? Podle studie Univerzity Palackého v Olomouci z roku 2019 tráví intenzivním hraním nad 4 hodiny denně 17% našich dětí a mladých lidí ve věku od 11 do 19 let.
Hraní digitálních her je trendem, který neustále sílí a nic nenasvědčuje tomu, že by zájem o tyto hry měl klesat. Ba právě naopak. Pokud se ale budou užívat s rozumem, není to nic, čeho bychom se měli bát.
Jak můžeme ochránit sebe, své děti, ale i přístroje, na kterých hry hrajeme?
- Používejme antivirový program na všech zařízeních
- Pravidelně aktualizujme vše, co můžeme
- Zabezpečme si domácí síť
- Stahujme hry pouze z oficiálních obchodů
- Nestahujme hry pouze na základě oblíbenosti či recenzí – hry „zdarma“ nám mohou čmuchat v mobilu nebo počítači – ČTĚME PODMÍNKY PRO INSTALACI
- Zajímejme se o hry, které hrají naše děti. Nechme je, ať nám princip hry vysvětlí.
- Domluvme se s dětmi, zda a za kolik si budou moci dokupovat „výhody“ do hry (např. lepší nástroje, životy, zbraně…)
- Mluvme s dětmi o tom, že v multi-player hrách mohou narazit na podvodníky a úchyly. Dejme jim vědět, že za námi mohou s jakýmkoli problémem přijít a my ho s nimi vyřešíme.
- Stanovme sobě i svým dětem časový limit, po který můžeme každý den hrát. Hraní her by nemělo zasahovat do denního režimu a povinností, které všichni máme…
Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet