{/syntax}
3830
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3830 lidí, buďte další
02.05.2017

Facebooková závist aneb proč se po používání sociálních sítí můžete cítit hůř

Celých 36,9 % uživatelů Facebooku se cítí po jeho užívání hůř. To je praktický dopad fenoménu nazvaného facebooková závist (Facebook envy), jejž poprvé popsali němečtí vědci v roce 2012. Američané teď zjistili, že vede ke zhoršování psychiky. Necítíte se po využívání sociálních sítí dobře? Možná se to týká i vás.

Co je to facebooková závist

Facebooková závist je novodobý fenomén, který poprvé popsala Humboldt-Universität v Berlíně spolu s Technickou univerzitou v Darmstadtu. Vědci z obou univerzit provedli společný výzkum na 600 uživatelích Facebooku, jenž ukázal, že 36,9 % z nich přináší používání Facebooku negativní emoce. 9,2 % respondentů pociťuje zlobu, 8,9 % frustraci, 3,5 % vinu, 2,6 % smutek, 1,4 % osamění a jen 1,2 % samotnou závist. V tomto ohledu je tedy název facebooková závist trochu zavádějící. Není to totiž ani tak moc o závisti jako takové, spíše o srovnávání se, často i nevědomém. Uživatelé Facebooku porovnávají svoji skutečnou realitu s tím, co na něm ostatní uživatelé prezentují. To v nich pak vzbuzuje výše zmíněné emoce, protože docházejí k mylnému dojmu, že jsou horší než ostatní, když nejsou schopni prožívat totéž, co jiní lidé a facebookové „celebrity“. Klíčový problém však spočívá v tom, že to, co prezentujeme na sociálních sítích, má s realitou jen pramálo společného. 

Nový výzkum německé závěry potvrdil

Profesor Peter Bruxmann a doktorka Hanna Krasnová nebyli jediní, kdo se od roku 2012 fenoménem facebookové závisti zabývali. Nejnovější studie publikovaná letos v únoru a provedená na 5 208 dospělých uživatelích, za kterou stojí Holly Shakyaová z UC San Diego a Nicholas Christakis z Yale University, potvrzuje totéž. Ve svých závěrech jde však ještě mnohem dál. Používání Facebooku vede ke zhoršování psychického zdraví, a to i u dospělých. U dětí a dospívajících může být tento aspekt ještě více umocněn.

Ve svém nedávném článku pro Harvard Business Review navíc oba autoři docházejí k závěru: „Expozice pečlivě vybraným obrázkům ze životů ostatních lidí vede k negativnímu srovnávání se a obrovské množství interakcí na sociálních sítích může odvádět pozornost od smysluplných prožitků v reálném životě. Co je pak zcela zjevné, je fakt, že online interakce na sociálních sítích nejsou žádnou náhradou za ty skutečné.“

Co dělat, když používáním Facebooku trpíte

Recept na boj s facebookovou závistí je relativně jednoduchý. Důležité je pochopit, že na Facebooku není prezentována realita. Že perfektně vypadající jídlo může být studené a přesolené, že dokonale vypadající postava mohla projít pár hodinami úprav ve Photoshopu, že fotografie pláže ze „skvělé dovolené“ neříká nic o tom, že doprava ani ubytování tam zdaleka nefungují, jak mají. Pokud vám ani tohle před negativními pocity po využívání Facebooku nepomůže, nezbývá než zkusit sociální sítě prostě omezit. Skutečné interakce s ostatními lidmi totiž mají podle vědců mnohem větší hodnotu.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.