2615
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2615 lidí, buďte další
16.04.2019

Datové schránky v novém: nové funkce a lepší uživatelské rozhraní

Datové schránky fungují v Česku už devět let. Na sklonku roku však prošly masivní modernizací, která vás dozajista potěší. Co se změnilo a co teď umí navíc? A proč je dobré „datovku“ mít?

Co je to datová schránka

Datová schránka je určena pro bezplatnou elektronickou komunikaci se státem a všemi jeho institucemi. Fyzické osoby – podnikatelé a občané si ji mohou zřídit bezplatně na libovolném CzechPOINTu (typicky na poště či místním úřadu). Pokud máte datovou schránku, stát, včetně soudů, vám veškerou komunikaci musí doručovat do ní. Více o datových schránkách se dozvíte v tomto našem článku.

Nové a lepší rozhraní

Uživatelské rozhraní portálu www.mojedatovaschranka.cz je přívětivější a srozumitelnější. Navíc můžete využít přístup z mobilu nebo tabletu. I když oficiální mobilní aplikace se datové schránky zatím nedočkaly, jejich webovou verzi lze v mobilu používat bez problémů. Nově už nemusíte ani opisovat kontrolní kód z obrázku. K přihlášení vám postačí jen uživatelské jméno a heslo.

A co pověstné nahrávání jedné přílohy? Tomu je konec. Nově můžete nahrát i více souborů najednou. Dejte si ale pozor na maximální velikost zprávy, která je omezena na 20 MB!

Funkce, které si zamilujete

Mezi novými funkcemi najdete i možnost vytvořit čistě textovou datovou zprávu. Pokud si tak budete chtít například požádat o voličský průkaz, nemusíte už složitě přikládat textový dokument.

Zajímavou funkcí je také tzv. úložiště souborů. Do něj si můžete ukládat obdržené přílohy datových zpráv nebo si sem nahrávat soubory, které pak budete chtít naopak odesílat. Úložiště pojme až 30 souborů, jež jsou zde uchovány po dobu 15 dnů. V praxi se to hodí zejména tehdy, když potřebujete jednu přílohu odeslat více úřadům (např. u stavebního řízení) nebo když si chcete postupně nachystat všechny přílohy z různých zařízení (např. z mobilu, tabletu a pak notebooku), které pak odešlete najednou v jedné datové zprávě.

Nové možnosti výrazného zvýšení zabezpečení

V sekci Nastavení máte možnost zpřístupnit si některou ze zcela nových možností přihlášení. Kromě přihlašovacího jména a hesla se můžete přihlašovat i svojí eObčankou. K tomu kromě nového elektronického občanského průkazu budete potřebovat k počítači připojenou a Ministerstvem vnitra schválenou čtečku čipových karet.

Nově můžete zabezpečení své datové schránky zvýšit i tím, že se budete přihlašovat kromě uživatelského jména a hesla také SMS kódem, který vám bude doručen na mobil. Tato služba je však poměrně drahá a stojí 3 Kč za jedno přihlášení.

Další variantou je rozšíření přihlašovacích údajů o dodatečný jednorázový bezpečnostní kód. K jeho generování však budete potřebovat autorizační token (malé elektronické zařízení) splňující normu RFC 4226 nebo aplikaci pro chytrý telefon (např. Sophos Authenticator pro Android či iOS). Proces zavedení tohoto zabezpečovacího prvku je ale relativně komplikovaný (návod).

A konečně nechybí ani možnost přihlášení s využitím uživatelského bezpečnostního certifikátu. Pokud nějakým takovým disponujete, stačí ho v systému datových schránek registrovat a příště bude k vašemu přihlášení požadován (návod).

Přistupovat ke zprávám můžete i z Portálu občana

I po zavedení těchto novinek samozřejmě nadále platí, že k obsahu své datové schránky se dostanete také přes Portál občana na adrese https://obcan.portal.gov.cz. I tady můžete rovnou vložit text zprávy. Portál navíc rozpozná, jestli už jste ve svém prohlížeči k datové schránce přihlášeni, takže po vás nebude vyžadovat nové přihlášení.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…

  03.06.2020

  Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

  Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou…