2328
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2328 lidí, buďte další
16.04.2019

Datové schránky v novém: nové funkce a lepší uživatelské rozhraní

Datové schránky fungují v Česku už devět let. Na sklonku roku však prošly masivní modernizací, která vás dozajista potěší. Co se změnilo a co teď umí navíc? A proč je dobré „datovku“ mít?

Co je to datová schránka

Datová schránka je určena pro bezplatnou elektronickou komunikaci se státem a všemi jeho institucemi. Fyzické osoby – podnikatelé a občané si ji mohou zřídit bezplatně na libovolném CzechPOINTu (typicky na poště či místním úřadu). Pokud máte datovou schránku, stát, včetně soudů, vám veškerou komunikaci musí doručovat do ní. Více o datových schránkách se dozvíte v tomto našem článku.

Nové a lepší rozhraní

Uživatelské rozhraní portálu www.mojedatovaschranka.cz je přívětivější a srozumitelnější. Navíc můžete využít přístup z mobilu nebo tabletu. I když oficiální mobilní aplikace se datové schránky zatím nedočkaly, jejich webovou verzi lze v mobilu používat bez problémů. Nově už nemusíte ani opisovat kontrolní kód z obrázku. K přihlášení vám postačí jen uživatelské jméno a heslo.

A co pověstné nahrávání jedné přílohy? Tomu je konec. Nově můžete nahrát i více souborů najednou. Dejte si ale pozor na maximální velikost zprávy, která je omezena na 20 MB!

Funkce, které si zamilujete

Mezi novými funkcemi najdete i možnost vytvořit čistě textovou datovou zprávu. Pokud si tak budete chtít například požádat o voličský průkaz, nemusíte už složitě přikládat textový dokument.

Zajímavou funkcí je také tzv. úložiště souborů. Do něj si můžete ukládat obdržené přílohy datových zpráv nebo si sem nahrávat soubory, které pak budete chtít naopak odesílat. Úložiště pojme až 30 souborů, jež jsou zde uchovány po dobu 15 dnů. V praxi se to hodí zejména tehdy, když potřebujete jednu přílohu odeslat více úřadům (např. u stavebního řízení) nebo když si chcete postupně nachystat všechny přílohy z různých zařízení (např. z mobilu, tabletu a pak notebooku), které pak odešlete najednou v jedné datové zprávě.

Nové možnosti výrazného zvýšení zabezpečení

V sekci Nastavení máte možnost zpřístupnit si některou ze zcela nových možností přihlášení. Kromě přihlašovacího jména a hesla se můžete přihlašovat i svojí eObčankou. K tomu kromě nového elektronického občanského průkazu budete potřebovat k počítači připojenou a Ministerstvem vnitra schválenou čtečku čipových karet.

Nově můžete zabezpečení své datové schránky zvýšit i tím, že se budete přihlašovat kromě uživatelského jména a hesla také SMS kódem, který vám bude doručen na mobil. Tato služba je však poměrně drahá a stojí 3 Kč za jedno přihlášení.

Další variantou je rozšíření přihlašovacích údajů o dodatečný jednorázový bezpečnostní kód. K jeho generování však budete potřebovat autorizační token (malé elektronické zařízení) splňující normu RFC 4226 nebo aplikaci pro chytrý telefon (např. Sophos Authenticator pro Android či iOS). Proces zavedení tohoto zabezpečovacího prvku je ale relativně komplikovaný (návod).

A konečně nechybí ani možnost přihlášení s využitím uživatelského bezpečnostního certifikátu. Pokud nějakým takovým disponujete, stačí ho v systému datových schránek registrovat a příště bude k vašemu přihlášení požadován (návod).

Přistupovat ke zprávám můžete i z Portálu občana

I po zavedení těchto novinek samozřejmě nadále platí, že k obsahu své datové schránky se dostanete také přes Portál občana na adrese https://obcan.portal.gov.cz. I tady můžete rovnou vložit text zprávy. Portál navíc rozpozná, jestli už jste ve svém prohlížeči k datové schránce přihlášeni, takže po vás nebude vyžadovat nové přihlášení.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  26.05.2020

  Nebezpečí číhá i na uživatele Apple

  Nejeden uživatel Apple, ať již iPhone nebo iPad, si myslí, že se ho falešné aplikace, zranitelnosti a další on-line podvody netýkají. Následující příklady však ukazují, že nebezpečí číhá i na …

  25.10.2019

  Blíží se konec DVB‑T vysílání, co budete potřebovat?

  Už od konce listopadu vám v Praze a středních Čechách přestanou fungovat některé televizní programy, pokud se na ně díváte přes klasickou televizní anténu. Blíží se totiž konec starého digitálního…

  02.08.2019

  Jak mít psa pod dohledem i v případě, že je sám doma

  Zajímalo by vás, co váš pes vyvádí, když ho necháte doma samotného? Nebo třeba máte jen výčitky svědomí, když jste dlouho v práci, a máte pocit, že vaše společnost vašemu mazlíčkovi chybí? Díky…

  19.07.2019

  5 věcí, které byste měli vědět o roamingu ještě před cestou

  Roaming se hlavně díky evropské regulaci stal v posledních letech velmi využívanou službou. Jsou zde však některé háčky, na něž můžete narazit v Evropě, a dokonce i v rámci EU. Na co si tedy dát o…