{/syntax}
2510
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2510 lidí, buďte další
07.02.2018

Co způsobily nej… viry historie

Počítačové viry jsou samy o sobě velice zajímavé. Jejich vývojáři je vytvářejí, na rozdíl od jiných druhů malwaru, jako jsou třeba trojské koně, za jediným účelem – škodit. Zkrátka chtějí infikovat co nejvíc počítačů a poškodit jejich uživatele. Viry jsou tak staré, jak dlouhá je sama historie počítačů. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších za poslední čtvrtstoletí.

OneHalf

Psal se říjen roku 1994, když se prvním uživatelům počítačů s operačním systémem DOS začaly objevovat na monitorech hlášky „Dis is one half“. Tehdy sice ještě nikdo z nich nevěděl, co přesně to znamená, ale už o rok později jim tato hláška mohla způsobit infarkt. OneHalf se stal postrachem všech. Šifroval totiž data na disku, i Master Boot Record (MBR), což následně v podstatě znemožňovalo ho odstranit. A v šifrování byl neúprosný, připravil vás o polovinu disku. To, že tak učinil, jste zjistili až při zobrazení této hlášky. Do té doby tiše šifroval disk během vaší práce s počítačem, a aby vám nebylo nic podezřelé, vyhýbal se šifrování antivirových programů a zašifrované soubory vám při otevření vždy automaticky dešifroval. Po zobrazení hlášky už jste měli smůlu. O data jste nevratně přišli, a navíc bylo nutné přeformátovat celý pevný disk. Za zmínku stojí také fakt, že OneHalf se dočkal 20 různých variant a počítače infikoval ještě dlouho po roce 2000.

ILOVEYOU

Historicky nejznámější červ, jak se označuje druh malwaru, který má za úkol se zavrtat do vašeho počítače, aby se následně šířil prostřednictvím počítačových sítí, se jmenoval ILOVEYOU. Svět zaplavil v květnu 2000 a své vítězné tažení započal na Filipínách. Šířil se přitom jen pomocí e-mailu, v jehož předmětu bylo napsáno ono sladké I love you neboli miluji tě. Horší to však bylo s jeho přílohou. Ta obsahovala visual basic script, který když jste na počítači s Windows otevřeli, dílo zkázy bylo dokonáno.

ILOVEYOU náhodně pozměnil dokumenty Office, obrázky i audionahrávky a okamžitě se rozeslal e-mailem na všechny kontakty uživatele v adresáři. Se zprávou z jeho adresy, která zněla I love you. Právě proto, že zpráva s tímto předmětem dorazila vždy od někoho známého, bylo tak lákavé otevřít její přílohu.

ILOVEYOU v roce 2000 během deseti dnů infikoval přes 50 milionů počítačů, zhruba 10 % všech počítačů připojených k internetu, a způsobil přímé škody v odhadované výši 5,5 až 8,7 miliardy dolarů. Dalších 15 miliard dolarů se investovalo do jeho odstranění.

MyDoom

První dekáda tohoto století počítačovým červům skutečně přála. Čtyři roky po ILOVEYOU, 26. ledna 2004, se objevil červ MyDoom – má zkáza. Ten se šířil mnohem rychleji než ILOVEYOU. V roce 2004 byl dle některých odhadů původcem v 16 až 25 % všech e-mailových zpráv. Jeho úkolem, kromě masivního šíření se, však bylo působit zkázu jinde než u hostitelů. MyDoom totiž přišel s jedním z prvních masivních útoků typu DDoS (Distributed Denial of Service). Jedná se o útok, kdy na jeden server jsou neustále směrovány požadavky z velkého množství počítačů, což server zcela zahltí. MyDoom postupně útočil na technologické společnosti SCO, Microsoft i Google. Celková škoda? Největší v historii, 38 miliard dolarů.

WannaCry

Přesuňme se však do současné dekády. Ta je zatím ve znamení tzv. ransomwaru, vyděračského softwaru, který má svým autorům přece jen něco vydělat. Světlo světa spatřil teprve loni v květnu, ale jeho dopad byl rychlý a ničivý. WannaCry zašifroval disk a pro opětovné získání dat vyžadoval platbu v bitcoinech. Jeho autoři si přesto moc nevydělali. Obdrželi jen 327 plateb v celkové výši 130 634,77 dolaru (2,8 milionu korun). Zasaženo přitom bylo více než 300 000 počítačů ve 150 zemích světa. Celý útok byl ale šokující v tom, jak byl extrémně rychlý. Výsledná škoda dosáhla čtyř miliard dolarů. Tím, jak se infekce šířila interní sítí pomocí zneužití zranitelnosti v neaktualizovaných Windows, se stačilo jen připojit k infikované síti a váš počítač byl obratem napaden. Některé zpravodajské služby označily za původce viru Severní Koreu. Spojené státy americké, Spojené království a Austrálie ji dokonce formálně obvinily.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.