1906
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1906 lidí, buďte další
07.09.2017

Chcete vědět kam míří investice vašeho města? Investiční mapa vám to prozradí

Mezi nejpopulárnější on-line služby v oblasti eGovernmentu patří ty, které zvyšují transparentnost veřejné správy a umožňují občanům nahlédnout do hospodaření veřejných institucí. Jenže standardní rozklikávací rozpočet toho lidem o tom, kam konkrétně putují peníze z rozpočtu obce, moc neřekne. Proto jsou tu investiční mapy, jež vám ukážou, kam a kolik se ve vašem okolí investuje.

Rozpočet, věc veřejná

Informace o hospodaření státu i jeho veřejných institucí jsou ze zákona veřejné. Na státní úrovni jsou dostupné přímo na webu Ministerstva financí v tzv. Státním monitoru, na úrovni krajů v Územním monitoru a na úrovni obcí v Obecním monitoru. Na webu ministerstva najdete souhrnné účetní závěrky i přehledové grafy jednotlivých rozpočtových kapitol. Ale podívat se na to, kam konkrétně peníze putují, už tak snadné není. A proto jsou tu ještě detailnější aplikace, které provozují například jednotlivé obecní úřady.

Nároky na zveřejňování rozpočtů se zvyšují

S postupujícím zájmem občanů o veřejné finance se zvyšují také nároky na zveřejňování informací o střednědobých výhledech rozpočtu a o rozpočtech příspěvkových organizací. Od příštího roku tak občané najdou informace o veřejném hospodaření na internetu ještě v mnohem větším detailu. Jenže někdy samotný detailní přehled nemá pro občany – kromě kontroly nad hospodařením kupříkladu obce – zas až takovou vypovídací hodnotu. Občané chtějí stále častěji vědět, kam konkrétně a kolik veřejných peněz putuje, a výsledky těchto investic chtějí také vidět.

Investiční mapa vám obecní investice doslova ukáže

A přesně proto vznikla také investiční mapa. Tu najdete třeba v Kolíně, Znojmě nebo v Blansku. Investiční mapa představuje přehlednou a srozumitelnou formu prezentace ekonomických dat o aktuálních či zamýšlených investicích přímo v mapových podkladech. Každý občan si pak může tato data zobrazit na svém počítači nebo mobilním telefonu pomocí interaktivních, graficky srozumitelných výstupů. U každé investice vyobrazené na mapě je k dispozici přehledná informace o stavu a vývoji rozpočtu. Investiční mapa je doplňkový modul informačního systému GINIS, který v ČR využívá celá řada obecních i krajských úřadů. Dohromady je to na 6 000 klientů.

Mapa ukazuje aktuální stav čerpání

Investiční mapa nabízí informace o všech typech investic, tedy nejen o investicích do infrastruktury. Vidíte zde třeba informace o investicích do školství či tělovýchovy a zájmové činnosti. Kromě schváleného a případně upraveného rozpočtu je k dispozici i aktuální přehled, jaká část rozpočtu byla doposud vyčerpána. Občané tak mají lepší představu o tom, kolik peněz obec v daném roce ještě proinvestuje.

Proč se zajímat o veřejné finance

Veřejné finance pocházejí přímo z daňových příjmů od občanů i podnikatelských subjektů. Větší přehled a třeba i detailnější kontrola prostřednictvím Registru smluvjim pak umožňuje vidět, co přesně se děje s penězi, které odvádějí na daních. Na úrovni obcí pak takový detailní přehled pomáhá zlepšovat vztahy s občany a více je zapojovat do dění v obci.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…