3989
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3989 lidí, buďte další
25.10.2019

Blíží se konec DVB‑T vysílání, co budete potřebovat?

Už od konce listopadu vám v Praze a středních Čechách přestanou fungovat některé televizní programy, pokud se na ně díváte přes klasickou televizní anténu. Blíží se totiž konec starého digitálního televizního vysílání. To nahradí postupně nové, ve standardu DVB-T2. Co k němu budete potřebovat a kdy ke změně dojde?

Kdy přijdete o staré pozemní televizní vysílání

Vypínání starého pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T se řídí přechodovým harmonogramem. První vysílače v Praze a středních Čechách se vypnou již 27. listopadu 2019. Poslední pak 31. května 2020 ve Zlínském kraji. Data vypnutí se liší u jednotlivých krajů i televizních vysílačů. Podrobnější harmonogram pro konkrétní kraj a vysílač najdete zde.

Nové pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2/HEVC v tzv. přechodových sítích už funguje dva roky. Jednotlivé přechodové sítě byly spuštěny 1. března 2017, 24. srpna 2017 a 29. března 2018. Najdete v nich všechny TV programy, které znáte z pozemního digitálního vysílání, a všechny programy České televize ve full HD rozlišení. Zejména v regionálních sítích jsou však k dispozici i zcela nové TV programy v češtině.

Co a proč se mění

Staré pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T začalo v experimentální formě už v květnu 2000. Na jeho komerční start jsme si bohužel museli počkat dlouhých pět let. Naplno se rozjelo teprve v listopadu 2011, kdy byly vybudovány celkem tři tzv. multiplexy (skupiny programů). Jako takové je dnes už bohužel technicky zaostalé. Neefektivně využívá frekvenční spektrum, zabírá frekvenční pásmo pro mobilní sítě páté generace a signál v něm je kódován zastaralými kompresními algoritmy z dob DVD. Navíc v sousedních státech už se DVB-T také nepoužívá, kvůli čemuž i ČR musí přejít na novější technologii.

Nové pozemní digitální vysílání využívá novější, efektivnější technologii DVB-T2, která se v zahraničí používá od prosince 2009. Původně využívalo kompresní algoritmy pro video z disků Blu-Ray – tedy H.264/MPEG-4 AVC. Ty jsou z dnešního pohledu už zastaralé, a tak velká část zemí s DVB-T2 vysíláním přechází na novější a více než dvakrát efektivnější algoritmus H.265/HEVC. Ten využívá i DVB-T2 vysílání v České republice. Po dokončení přechodu na nové pozemní vysílání ve standardu DVB-T2/HEVC bude možné využít uvolněné frekvence pro mobilní sítě 5G.

Co potřebujete pro příjem nového pozemního televizního vysílání

K příjmu nového pozemního televizního vysílání potřebujete:

·         televizní anténu pro příjem pozemního vysílání (stejnou jako pro to předchozí);

·         televizor s podporou DVB-T2 s kompresí HEVC (novější televizory vyrobené po roce 2015).

Pokud váš televizor nepodporuje nový standard, je potřeba si včas zakoupit tzv. set-top box s podporou DVB-T2/HEVC. Podporu DVB-T2/HEVC u svého televizoru si můžete ověřit na této stránce.

Musím něco měnit?

Dobrá zpráva je, že není potřeba měnit stávající nasměrování televizní antény ani televizní anténu. Tím se proces přechodu na nové pozemní televizní vysílání liší od toho minulého přechodu v letech 2011 až 2012.

Pokud už teď přijímáte vysílání v DVB-T2/HEVC, budete si muset televizory v příštím roce přeladit, protože současné tři přechodové sítě vysílačů zaniknou a přejde se na čtyři finální sítě. Přeladění však drtivá většina televizorů prov

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…