{/syntax}
5291
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 5291 lidí, buďte další
17.05.2019

5 mrtvých projektů Googlu

I když nápad může být někdy zajímavý a inovativní, ne vždy se uchytí a slaví úspěch. Stejně tomu bylo ve 147 případech Googlu. Pět ukončených projektů Googlu jsme vám již představili. Teď bychom vám rádi ukázali další pětici.

iGoogle

Google svůj úspěch založil na extrémně jednoduché vyhledávací stránce. V roce 2005 však lidem v Googlu začalo vrtat v hlavě, jestli ono na té obsáhlejší titulní stránce vyhledávače něco nebude. A tak vznikl projekt iGoogle, kdy jste si na titulní stránku Googlu mohli přidávat nejrůznější moduly a tím si vybudovat vlastní, unikátní vyhledávač. Projekt však skončil v roce 2013.

Google Goggles

Také Google Goggles byl o vyhledávání. Jednalo se o aplikaci pro Android, která uměla vyhledávat na základě obrázků z mobilního telefonu. Přijeli jste někam na dovolenou, viděli budovu, vyfotili jste ji v Google Goggles a aplikace vám řekla, o kterou budovu jde. Dnes už se tak nestane. Google Goggles skončila v roce 2018, lidé ji nepoužívali. Prostřednictvím obrázků však přesto můžete vyhledávat dál – na images.google.com.

Google Sky Map

Goggles byly jen krůček od tzv. rozšířené reality (augmented reality), která byla před pár lety doslova hitem, jejž Google rozhodně chtěl prozkoumat a rozvíjet. Prvním pokusem byla aplikace Sky Map, již v roce 2009 vyvinula skupina inženýrů v Pittsburghu v rámci svých dvaceti procent času na vlastní projekty. Jednalo se vlastně o Goggles pro sledování hvězdné oblohy. Aplikace vám na základě znalosti vaší geografické polohy ukazovala na nebi nad vámi souhvězdí a planety, které v danou chvíli máte vidět, a to prostřednictvím rozšířené reality. Namířili jste svůj mobil na oblohu a se zapnutým fotoaparátem jste při troše štěstí a trpělivosti mohli spárovat souhvězdí, které skutečně vidíte, se souhvězdím, o němž aplikace ví, že ho vidět máte. I když Sky Map zažila svých pět minut slávy, po třech letech ji Google nakonec ukončil.

Project Tango

Stejnou životnost měl i další projekt Googlu pracující s rozšířenou realitou – Project Tango. Ten svého času znamenal naprostou revoluci v představách o tom, jak by mohla rozšířená realita vypadat v budoucnu. Však se podívejte na video, které projekt představovalo. Tango při využití speciálně vybaveného mobilního telefonu umožňovalo vytvořit 3D model okolí, do něhož pak bylo schopno umisťovat objekty z virtuální reality. Project Tango vám tak umožnil prohlížet si, jak by vypadal ve vašem bytě ten či onen nábytek. Jenže Google si moc dobře uvědomil, že potřeba drahých specializovaných kamer a senzorů je do praxe nepřenositelná. V roce 2017 tak projekt nahradil projektem ARCore. Ten má pro stejné účely využívat relativně běžné chytré telefony a tablety. Jak vypadá ARCore v praxi? Podívejte se na toto video.

Google Glass

Naprostou revoluci přinesly svého času Google Glass. Chytré brýle, jež se nikdy nedostaly za hranici předprodukční verze, nabízely malý průhledový displej, ve kterém byla možnost navigace, čtení webu, odpovídání na zprávy, ale také fotografování a natáčení toho, co vidíte. Právě tato funkce doslova vyděsila veřejnost, protože se objevily obavy z naprosté ztráty soukromí. Po stovkách článků po celém světě právě na téma soukromí (např. zde či zde) Google nakonec celý projekt v roce 2015 ukončil. Představení i recenzi Google Glass v češtině si můžete prohlédnout zde.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

  13.05.2022

  Pozor na falešné SMS!

  Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.