Zjistěte, zda heslo do vašeho e‑mailu neuniklo do kyberprostoru
Desítky milionů lidí po celém světě fungují v kyberprostoru. Ve virtuálním světě internetu. Kromě toho, že v něm tráví svůj čas, spravují přes něj i svoje peníze, důvěrné informace a osobní data. On-line svět ale není jen bezpečnou oázou klidu a míru. V kyberprostoru existuje také kyberkriminalita.
Do tohoto odvětví kriminality patří útoky hackerů a kyberkrádeže. Neztrácí se jen peníze, ale zejména data, která jsou dobrou komoditou na prodej. Jedná se o lékařské záznamy, databáze kontaktů, osobní a přístupové údaje... Denně dojde k milionům kybernetických útoků po celém světě. Nejčastěji míří na Spojené státy, Čínu a Indii. V žebříčku nejoblíbenějších cílů stoupá i Česko.
Kdo nás chrání
Kyberkriminalitu vyšetřuje policie, v České republice funguje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Kyberobrana by měla nově spadat pod Vojenské zpravodajství, konkrétně pod nově vznikající Národní centrálu kybernetických sil. Národní bezpečností úřad spravuje také Národní centrálu kybernetické bezpečnosti. A nakonec český kyberprostor chrání i Bezpečnostní informační služby ministerstva vnitra, které se starají o elektronizaci státní správy. Všechny zmíněné instituce jsou propojené a navzájem si poskytují informace.
Chránit bychom se však měli zejména sami. Víte-li, že je vaše individuální heslo bezpečné a nedošlo k jeho prozrazení, odeslání ani zaznamenání někde v kyberprostoru, můžete ho bez obav používat i nadále. Rozhodně však doporučujeme mít ke každé službě heslo jiné. Asi vám nemusíme radit, že v případě ukradení hesla je důležité si přístupové údaje změnit. Někdy ale o jejich úniku ani nevíme. Naštěstí existuje webová stránka, díky níž můžete zjistit, zda je vaše heslo stále jen vaše: https://haveibeenpwned.com/. Stačí zadat svůj e-mail. Další možnost k ověření nabízí www.leakedsource.com. Detailnější informace vyžadují placení, pokud vás ale zajímá jen případný únik hesla, stačí opět jen e-mail.