{/syntax}
2177
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2177 lidí, buďte další
03.06.2020

Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou získat přibližně 6 Kč (25 centů), za zdravotnickou dokumentaci se platí až 1 000 $!

Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou získat přibližně 6 Kč (25 centů), za zdravotnickou dokumentaci se platí až 1 000 $!

Na rozdíl od čísla platební karty totiž zdravotní dokumentace obsahuje mnohem více informací. Nejen jméno, příjmení a adresu, ale rovněž informace o užívaných lécích, prodělaných nemocech či alergiích. Zatímco zneplatnit kartu a tím zabránit dalším ztrátám dokáže banka na jedno kliknutí nebo zavolání, zdravotní záznamy a anamnézu ze své podstaty změnit nejde. Útočníci pak mohou tato data dobře zneužít k celé řadě dalších podvodů, ať již se jedná o vydírání nebo krádež identity.

Podle průzkumu společnosti Protenus uniklo v loňském roce více než 41 miliónů lékařských dokumentací, což je téměř třikrát více, než v předchozím roce. Únik dat ve zdravotnictví přitom stojí o 65% více než je tomu v jiných sektorech. Náklady způsobené úspěšným útokem hackerů jsou v USA odhadovány průměrně na 408 $ na pacienta, zatímco ve finančním sektoru je to např. 206 $ za klienta, u zábavního průmyslu 145 $ a veřejné správy 75 $.

O škodách ve výši desítek miliónů korun hovoří i české nemocnice, které se v posledních měsících staly cílem počítačových útočníků. Benešovská nemocnice vyčíslila provozní ztrátu způsobenou prosincovými útoky na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Na desítky miliónů odhaduje náklady rovněž Fakultní nemocnice v Brně, která během březnového útoku přišla například o některá administrativní a ekonomická data nebo o internetový objednávkový systém dárců krve.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.