1058
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1058 lidí, buďte další
03.06.2020

Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou získat přibližně 6 Kč (25 centů), za zdravotnickou dokumentaci se platí až 1 000 $!

Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou získat přibližně 6 Kč (25 centů), za zdravotnickou dokumentaci se platí až 1 000 $!

Na rozdíl od čísla platební karty totiž zdravotní dokumentace obsahuje mnohem více informací. Nejen jméno, příjmení a adresu, ale rovněž informace o užívaných lécích, prodělaných nemocech či alergiích. Zatímco zneplatnit kartu a tím zabránit dalším ztrátám dokáže banka na jedno kliknutí nebo zavolání, zdravotní záznamy a anamnézu ze své podstaty změnit nejde. Útočníci pak mohou tato data dobře zneužít k celé řadě dalších podvodů, ať již se jedná o vydírání nebo krádež identity.

Podle průzkumu společnosti Protenus uniklo v loňském roce více než 41 miliónů lékařských dokumentací, což je téměř třikrát více, než v předchozím roce. Únik dat ve zdravotnictví přitom stojí o 65% více než je tomu v jiných sektorech. Náklady způsobené úspěšným útokem hackerů jsou v USA odhadovány průměrně na 408 $ na pacienta, zatímco ve finančním sektoru je to např. 206 $ za klienta, u zábavního průmyslu 145 $ a veřejné správy 75 $.

O škodách ve výši desítek miliónů korun hovoří i české nemocnice, které se v posledních měsících staly cílem počítačových útočníků. Benešovská nemocnice vyčíslila provozní ztrátu způsobenou prosincovými útoky na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Na desítky miliónů odhaduje náklady rovněž Fakultní nemocnice v Brně, která během březnového útoku přišla například o některá administrativní a ekonomická data nebo o internetový objednávkový systém dárců krve.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…