{/syntax}
2100
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2100 lidí, buďte další
02.11.2021

Zámeček neznamená bezpečí

Mnoho uživatelů má zafixováno, že zámeček v adresním řádku prohlížeče znamená bezpečný a důvěryhodný web. Řídit se tímto pravidlem, často podporovaným marketingem firem prodávajících certifikáty, však může být nebezpečné.

Průzkum společnosti Google ukázal, že pouze 11 % uživatelů ví, jakou funkci by měl "zámeček" plnit. Podle pravidel pro vydávání certifikátů totiž tato ikona nikdy neznamenala a neměla znamenat synonymum pro bezpečný web, ale spíše možnost zjistit informace o dané stránce.

Při pohledu na proces vydávání certifikátů je nutné si uvědomit, že drtivá většina (zejm. těch bezplatných) pochází od společností, které žadatele vůbec ověřují, nebo jen minimálně. Z detailu těchto certifikátů se tak většinou pouze dozvíme, že byly vystaveny pro danou doménu, což hravě splní např. i provozovatelé tzv. rizikových e-shopů, před kterými jsme v minulosti varovali. Jedním z takových e-shopů, na nějž na svých stránkách upozorňuje i Česká obchodní inspekce (ČOI), je např. on-line obchod s obuví na adrese LaSportivacz.cz. Všimněme si, že tento certifikát je vystaven pro zcela jinou doménu.

 

Pokud bychom přešli na záložku "Podrobnosti", varováním by pro nás (zejm. v případě českého e-shopu) mělo být vystavení certifikátu na americký subjekt.

Příklad, jak by měla tato informace vypadat, vidíme např. u stránky Air Bank. Ta navíc, podobně jako další banky či důvěryhodné instituce, nevyužívá bezplatné certifikáty, ale ty od renomovaných společností jako je DigiCert, GeoTrust či Thawte.

Stejně jako v roce 2018 řekl Google: "Good Bye" zelenému zámečku, který nahradil šedým a v budoucnu jej plánuje z adresního řádku vyřadit úplně, bychom i my měli při ověřování důvěryhodnosti stránek na zámeček jako záruku bezpečnosti raději zapomenout.

 

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.