971
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 971 lidí, buďte další
02.11.2021

Zámeček neznamená bezpečí

Mnoho uživatelů má zafixováno, že zámeček v adresním řádku prohlížeče znamená bezpečný a důvěryhodný web. Řídit se tímto pravidlem, často podporovaným marketingem firem prodávajících certifikáty, však může být nebezpečné.

Průzkum společnosti Google ukázal, že pouze 11 % uživatelů ví, jakou funkci by měl "zámeček" plnit. Podle pravidel pro vydávání certifikátů totiž tato ikona nikdy neznamenala a neměla znamenat synonymum pro bezpečný web, ale spíše možnost zjistit informace o dané stránce.

Při pohledu na proces vydávání certifikátů je nutné si uvědomit, že drtivá většina (zejm. těch bezplatných) pochází od společností, které žadatele vůbec ověřují, nebo jen minimálně. Z detailu těchto certifikátů se tak většinou pouze dozvíme, že byly vystaveny pro danou doménu, což hravě splní např. i provozovatelé tzv. rizikových e-shopů, před kterými jsme v minulosti varovali. Jedním z takových e-shopů, na nějž na svých stránkách upozorňuje i Česká obchodní inspekce (ČOI), je např. on-line obchod s obuví na adrese LaSportivacz.cz. Všimněme si, že tento certifikát je vystaven pro zcela jinou doménu.

 

Pokud bychom přešli na záložku "Podrobnosti", varováním by pro nás (zejm. v případě českého e-shopu) mělo být vystavení certifikátu na americký subjekt.

Příklad, jak by měla tato informace vypadat, vidíme např. u stránky Air Bank. Ta navíc, podobně jako další banky či důvěryhodné instituce, nevyužívá bezplatné certifikáty, ale ty od renomovaných společností jako je DigiCert, GeoTrust či Thawte.

Stejně jako v roce 2018 řekl Google: "Good Bye" zelenému zámečku, který nahradil šedým a v budoucnu jej plánuje z adresního řádku vyřadit úplně, bychom i my měli při ověřování důvěryhodnosti stránek na zámeček jako záruku bezpečnosti raději zapomenout.

 

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.11.2021

  Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

  Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…

  28.09.2021

  Soutěžte s projektem Kraje pro bezpečný internet

  Až do 28. února 2022 se žáci a studenti základních a středních škol z celé České republiky mohou zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet, dozvědět se, jak se bezpečně pohybovat na…

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…