{/syntax}
1511
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1511 lidí, buďte další
21.12.2021

Vánoční digitální stopa

Blíží se vánoční svátky, doba, kdy se setkáváme s našimi nejbližšími příbuznými či přáteli. Pokud ale budeme ze setkání pořizovat fotografie, vždy bychom měli mít na paměti, že osoby, které jsou na fotografiích, s jejich následným uveřejněním souhlasí.

Pokud budeme fotky zveřejňovat na internetu, je souhlas osob, které jsou na fotografii, z hlediska platných právních předpisů nezbytný. Vy sami byste určitě také chtěli vědět, kde všude se na internetu objevila vaše fotografie, tedy jaké je vaše digitální stopa.

U zveřejňování fotografií bychom také měli myslet na naše děti, pro které takovéto zveřejněné fotografie nemusí být v budoucnu příjemné. Dle průzkumu společnosti Avast, jen necelá polovina českých rodičů (43 %) si uvědomuje, že se děti mohou kvůli jejich příspěvkům v pozdějším věku cítit trapně nebo se dostat do nepříjemné situace. Tu může způsobit například zveřejnění fotografie ve vánočním svetru od babičky a podobně.

U zveřejňování fotografií bychom se neměli spoléhat ani na využití tzv. stories. Z nich fotky po 24 hodinách mizí, ale není problém fotky uložit, kopírovat či šířit dále.

Zveřejněním vánočních fotografií, také můžete sdělit Vaše citlivé údaje či informace, že se zrovna nacházíte na návštěvě u svých příbuzných na druhém konci republiky. To  může být zajímavé například pro zloděje.

Zveřejňujte tedy fotografie s rozmyslem a užijte si krásné vánoční svátky s vašimi nejbližšími!

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.