Proč pravidelně aktualizovat operační systém i další programy?
Počítač, ale i mobil nebo tablet obsahují operační systém a další programy, které je potřeba aktualizovat. Jde o vaši bezpečnost i bezproblémové fungování jak počítače, tak samotného programu.
Tvůrci a vývojáři softwarů se sice snaží o co nejvyšší zabezpečení, ale bez vaší pomoci se jim to nemusí vždy stoprocentně povést. V programech se totiž čas od času objeví bezpečnostní chyby, kvůli kterým mohou případní útočníci napadnout váš počítač, infikovat ho nebo se dostat k citlivým údajům. Výrobci proto systém kontrolují, chyby opravují a poté nám nabízejí aktualizace. Ty však už musíme provést sami.
Program bez aktualizace také nemusí správně pracovat. Chyby se netýkají pouze bezpečnosti, ale i jeho funkčnosti. Tvůrci je samozřejmě také opravují a ve vašem zájmu je mít program v pořádku. Některé aplikace například v telefonech a tabletech po aktualizaci nabízejí i nové funkce.
Většina softwarů nabízí aktualizaci sama o sobě. Na vás už je jen její schválení. Pokud používáte operační systém Windows, lze zapnout automatické aktualizace. Nemusíte se starat o nic jiného než o zapnutí této funkce v počítači přes Ovládací panely. Bližší informace najdete v nápovědě. Stejně tak si zapněte i automatickou aktualizaci prohlížeče.
Existují nástroje a programy, které vám pomohou. Dají se zakoupit, ale i bezplatně stáhnout a pomohou vám aktualizace vyhledat a spustit. Například program SlimDrivers detekuje aktualizace ovladačů vašeho hardwaru. Podobnou funkci mají například i Device Doctor, DriverMax a další freewarové programy.
Aplikace v telefonu stažené přes Google Play se mohou aktualizovat automaticky nebo „ručně“. Nic speciálního k tomu nepotřebujete. Aktualizace totiž patří přímo k funkcím Google Play.