Připojení k veřejné wi‑fi s sebou nese rizika
Na internet se dávno nepřihlašujeme jen doma – využívání veřejné wi-fi, ať už při dlouhém vysedávání v kavárně anebo chvilkovém čekání ve frontě v supermarketu či na letišti se stalo stejně každodenním. Takové přihlášení na internet s sebou však nese celou řadu rizik, na která je potřeba neustále myslet, abychom tak nevystavili zneužití naše data, počítač a ve finále i sebe samotné.
K datům, se kterými pracujeme, se může dostat vlastník wi-fi, a konec konců i každý šikovnější hacker. To platí v první řadě pro internetové bankovnictví, jež nám pohodlně umožňuje spravovat naše finance, a to prakticky odkudkoliv. Znáte to – pár volných minut využijete k zaplacení účtu za elektřinu. Úleva ze splnění úkolu, na který jste spolehlivě zapomínali posledních pár dní, přitom úplně vytěsní skutečnost, že vaše citlivá data vesele létají ve vzduchu. Bankovní transakce jsou samozřejmě šifrované, banky na jejich bezpečnost kladou mimořádný důraz, i ony samy však doporučují obezřetný přístup v prostředí, kde nebude hrozit žádné riziko zneužití, i když české banky zatím nezaznamenaly zneužití aplikace přes volně přístupnou wi-fi. V kavárně tak raději plaťte opravdu jen účty za kávu.
Zneužít lze i jiné informace. Proniknutí do e-mailové schránky ohrožuje veškerý její obsah, a to včetně adresáře. Říkáte si, koho by asi tak mohl zajímat? E-maily a telefonní čísla v dnešní době patří mezi ceněné komodity, o které mají zájem např. obchodní řetězce či telemarketingové společnosti, jež vás vzápětí zaspamují nevyžádanou inzercí.
E-mailové schránky bývají zabezpečené HTTPS protokolem – problém však může nastat v momentu, kdy používáme totožné heslo i pro přihlášení na server, který takto chráněný není. S trochou úsilí navíc se za takových podmínek povede hackerům váš e-mail prolomit.
Všechna výše uvedená rizika se násobí, pokud nejde o veřejné připojení, nýbrž o veřejně přístupný počítač, na který narazíme třeba v knihovnách, hotelech či školách. Pár vteřin navíc věnovaných pečlivé kontrole rozhodně stojí za všechny nepříjemnosti, které si tak ušetříme. Využívání tzv. anonymního okna a promazání historie by mělo být samozřejmostí.
Hackeři, kteří se takto snaží dostat k citlivým informacím, sice teoreticky páchají trestný čin, dopadnutelní jsou však jen velmi obtížně. Na takový útok se může přijít až po pár dnech, a pokud jste se navíc přihlásili na více veřejných místech, je vystopování pachatele prakticky nemožné.