Mýty o počítačové bezpečnosti
Vám se nemůže nic stát, protože nejste nadnárodní korporace nebo bohatý milionář. Nebo jste naopak úplně rezignovali na zabezpečení vašeho počítače, protože před sofistikovanými praktikami hackerů stejně nemáte šanci. I takové mohou být mýty o počítačové bezpečnosti, které je potřeba uvést na pravou míru. I běžný uživatel internetu se může ocitnout v nebezpečí a i on se může efektivně bránit.
Moje soukromí nikoho nezajímá
Hodně lidí si myslí, že soukromí není v ohrožení, protože nechodí na škodlivé stránky, komunikují jen se svými přáteli a nejsou žádná velká “ryba”, aby na ně zaútočili hackeři. Neuvědomují si ale, že internet je obrovský prostor a hackeři na to umí reagovat. Vytvářejí roboty, kteří neustále monitorují všechna zařízení, která jsou připojená a hledají ta zranitelná. Nemusíte mít v počítači žádná supertajná data. Stačí, když se robot dostane díky nedostatečnému zabezpečení k přístupům do vašeho emailu nebo na účet na sociálních sítích a může začít doslova vyzobávat velmi citlivé informace.
Stačí mi selský rozum
Na ochranu před kyberútokem stačí inteligence a nic víc nepotřebujete? Omyl. V případě emailu nebo stránek, které vás chtějí podvést, určitě postačí selský rozum, který velí podezřelé zprávy nebo weby vůbec neotevírat. Jenže způsoby, jak se snaží hackeři na uživatele vyzrát, jsou čím dál sofistikovanější a bránit se jim můžete celkem účinně pomocí cíleného aktualizování antivirových programů a dalších bezpečnostních nástrojů. Je jasné, že vyskakující okna, která informují o nutnosti něco aktualizovat, jsou otravná, ale je určitě lepší svůj software aktualizovat, než se dostat do nebezpečí.
Jedno heslo už dávno nestačí
V dnešní době by mělo být pravidlem používat bezpečná, tedy dostatečně dlouhá hesla s malými i velkými písmeny, čísly nebo speciálními znaky. Při vymýšlení co nejkomplikovanějšího hesla se často stává, že si uživatel svou bezpečnou šifru někam zapíše nebo uloží do počítače a nečekaná hrozba je na světě. Jak vytvořit silné heslo, které si můžete i dobře pamatovat, jsme vám radili zde. Samozřejmostí by pak mělo být i vytvoření unikátních hesel pro jednotlivé účty - tedy odlišná pro přihlášení k emailu nebo k účtu na sociálních sítích.