Kolik stojí hacker?
Říká se, že za peníze lze koupit téměř vše. Bohužel k tomu patří i virtuální identity a citlivé údaje, které se snažíme chránit, byť sebekomplikovanějšími hesly.
Studie týmu z agentury Secure Works přinesla soubornou analýzu částek, kolik u hackera stojí jednotlivé úkony. Dost možná vás překvapí!
Letecké společnosti nabízí svým věrným zákazníkům bonusové programy – čím více létáte, tím více získáte bodů, které následně můžete proměnit za letenky zdarma. Nechce se vám utrácet a čekat? Nevadí, za 90 dolarů (v přepočtu 2 150 Kč) vám hacker zprostředkuje 300 000 bodů u vybrané letecké společnosti. A to už na pěknou dovolenou stačí. Rádi byste za svůj on-line nákup zaplatili kreditní kartou někoho jiného? Za 30 dolarů (720 Kč) můžete znát její číslo. Útok DDoS znemožňuje návštěvnost stránek jejím přetížením; to obvykle trvá do chvíle, než administrátor stránku znovu zprovozní. Hodinová sazba takového útoku je skutečně za hubičku. Ceny začínají již na 5 dolarech, tedy 120 korunách.
Autoři studie se podivují nad troufalostí trhu, který se jednoduše prezentuje jako jakýkoliv jiný. Konkurence tlačí ceny dolů, nabídka se vás snaží na první pohled zaujmout a přesvědčit o nezbytnosti služeb, a pakliže byste o jejich kvalitě přeci jen měli pochyby, jednotliví hackeři doloží odpracované hodiny a odprezentují své úspěšně splněné “projekty”. Černý trh s jedničkami a nulami se zvětšuje a stává se rozmanitějším a chytřejším.
A tím to zdaleka nekončí. Proč platit za něco, co si můžete udělat sami? Ceny virtuálních tutorialů, jak zmíněný DDoS atak provést, se pohybují kolem 20 dolarů (480 Kč). Stejně tak dobře se můžete naučit “cracknout” Wi-Fi, neboli získat přístup ke stahovaným a odesílaným informacím všech připojených. Zařízení umožňující tzv. skimming, jež umí načíst číslo platební karty vložené do bankomatu, pořídíte za lidových 400 dolarů, tedy 9 600 korun.
Souboj hackerů a těch, co se nedostupnost dat proti nim snaží chránit, připomíná hon kočky na myš. Každý velkolepý hackerský útok spouští vývoj ochranného a neprolomitelného systému. Neprolomitelného jen do chvíle, než jej hackeři opět prolomí. A vše začíná nanovo. Ze dvou táborů je ten jeden vždy o něco napřed.
Nemá smysl být paranoidní – kdybychom se chtěli v dnešní době vyvarovat všem možným virtuálním rizikům, zůstaneme odkázáni na psací stroj, kalkulačku a poznámkový blok. Na místě ovšem není ani přesvědčení, že “mně se nic takového stát nemůže”. Hackeři pracují odkudkoliv a právě útoky přes půl zeměkoule jsou pro ně ty nejbezpečnější. O tom, jak chránit svá data či platební karty, jsme psali v těchto článcích:
Na co si dát pozor při internetových platbách
Chraňte své finance před podvodníky
Připojení k veřejné wi-fi s sebou nese rizika