{/syntax}
3785
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3785 lidí, buďte další
17.01.2017

Jak vytvořit bezpečné heslo

V posledních letech slýcháme neustále o hackerských útocích a problémech s bezpečností na internetu. Hesla se dnes kradou skoro denně, a proto je silné heslo prvním krokem k co nejbezpečnějšímu jednání. Ale jak by takové bezpečné heslo mělo vypadat? Změňte svá stávající hesla podle následujících rad.

Uvědomme si, kde všude máme účet opatřený heslem. Mohou to být herní portály, stránky kamenných obchodů, v nichž používáme klubovou kartičku, ale jedná se hlavně o sociální sítě, e-maily nebo e-shopy a jiné stránky, které používají údaje z naší platební karty. Na webech, které neobsahují žádné osobní údaje, nemusíme být tolik obezřetní, ale hesla k důležitým účtům vymýšlejme silná.

POČET ZNAKŮ. Silné heslo by mělo mít alespoň 8 znaků. Většina stránek, na kterých si účty tvoříte, rovnou stanovuje minimální délku hesla, ale kontrolujte se raději sami. Neomezujte se jen osmi znaky. Vymyslete heslo co nejdelší.

JMÉNA. V žádném případě nepoužívejte místo hesla jména svých dětí, rodičů, partnerů nebo domácích mazlíčků. Jsou totiž snadno předvídatelná. Pokud se do vašeho účtu bude chtít někdo dostat, tyto údaje si zjistí jako první a všechna jména příbuzných zkusí v nejrůznějších variantách.

NESMYSL. Váš účet bude opravdu zabezpečen, pokud vymyslíte místo hesla slovo, které neexistuje. Máte velkou šanci nebýt obětí slovníkového útoku. Útočníci často používají tuto techniku, při níž velmi rychle vkládají do přihlašovací kolonky slova z předem připraveného seznamu slov.

SPECIÁLNÍ ZNAKY A ČÍSLA. Neexistující slovo se nejlépe vymýšlí s použitím speciálních znaků. Čísla i znaky vkládejte i doprostřed slova. Heslo Petr007 každý útočník také vyzkouší mezi prvními. Použijte vykřičník, otazník, zavináč, křížek, hvězdičku, podtržítko, … Cokoliv vás napadne.

HESLO HESLO. Určitě nepoužívejte jako své heslo slovo „heslo“. Ani v různých variantách jako například hesl0, password, heslo1234! a podobně není bezpečné.

JAK SI SILNÉ HESLO ZAPAMATOVAT? Zkuste spojit název své oblíbené knihy, filmu nebo výrobku s čísly, které souvisí s vaším životem. Pokud všichni vaši přátelé vědí, že jste skalní fanoušek Johnnyho Deppa, a narodili jste se 3. dubna, heslo Johnny34 opět není to pravé, ale pokud budete trochu kreativní, určitě vymyslíte silné heslo, které si snadno zapamatujete. Inspirujte se třeba číslem vaší skříňky v práci, vašeho autobusu nebo velikostí džín.

OBLÍBENÁ VĚTA. Máte oblíbenou písničku, hlášku z filmu, pamatujete si nějakou větu ze školy? Vytvořte z ní heslo. Použijte první písmena každého slova a doplňte jej o znaky a čísla. Věta z filmu ať žijí duchové ve znění „V obci Doksy požil řidič Vácha alkohol a skončil v Máchově jezeře!“ by jako heslo vypadala takto: VoDprVaasvMj!

NEPOUŽÍVEJTE STEJNÉ HESLO. Už jste nové silné heslo vymysleli? Výborně. To použijte například na váš e-mail. Na každý další důležitý účet vymyslete heslo nové. Až se někdo nabourá na nějaký méně zabezpečený portál, ostatní účty zůstanou v bezpečí.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.