Jak si zabezpečit chytrý telefon
Chytrým telefonům se nepřezdívá chytré bezdůvodně. Svou kapacitou v mnoha případech zvládnout zastoupit počítač. A tomu by měla odpovídat i náležitá ochrana schraňovaných dat.
Zabezpečení
Čtyř- a vícemístný kód pro odemknutí telefonu by měl být samozřejmostí. Ochrana to není stoprocentní, ale v některých případech funguje poměrně spolehlivě. Minimálně proto, že zkoušet různé číselné kombinace zabere čas, což mnohé nenechavé zvědavce odradí. Pro jeho nastavení platí stejná bezpečností pravidla jako třeba pro nastavení hesla do vaší e-mailové schránky. 1234 opravdu nepřipadá v úvahu. Nemělo by jít ani o číslo, které by si mohl někdo odvodit – například datum vašeho narození. Tento druh ochrany ještě posílíte, když si na telefonu nastavíte automatické zamykání. U některých telefonů můžete nastavit i odemykání na základě scanu vašeho otisku prstu.
Anti-viry
Rozšířený operační systém Android s sebou nese velké riziko napadení viry. Čtete správně, netýkají se pouze počítačů. Hackeři se snaží napadnout vaše data i přes oficiální (a kontrolovaný) obchod Google Play. Stažením antiviru a jeho pravidelnými aktualizacemi zabráníte zneužití a ztrátě svých kontaktů, údajů a fotografií. Na hackery jsou připravené i aplikace: jejich aktualizace v vám nepřinesou jen tu nejnovější a vylepšenou verzi, nýbrž i posilují neprůstřelnost ochrany proti možným útočníkům. Dobrá zpráva je, že např. AVG nabízí takový program ke stažení zdarma.
Pozor na spam!
Pokud vám přišla zpráva či odkaz z neznámého čísla a přemýšlíte nad tím, o co by mohlo jít, je dost možné, že mobil někoho vašeho známého byl právě kvůli nedostatečné ochraně napaden, a “utočník” právě obesílá všechny kontakty, jež získal, aby je zaspamoval nevyžádaným obsahem. Pokud jej náhodou váš antivir nezachytil, přiložené linky neotvírejte a zprávu ihned smažte. Může jít nejen o sms, ale třeba i o zprávu poslanou přes jinou komunikační službu (Viber, WhatsApp či Messenger).