{/syntax}
3825
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3825 lidí, buďte další
28.03.2017

Jak poznat, že jsou údaje, které posíláte po internetu, šifrované

Věděli jste, že vše, co posíláte po internetu, si může přečíst spousta cizích lidí? A to pomocí uživatelsky intuitivních a snadno dostupných programů. Existuje přitom jednoduchá ochrana, která tomu zamezí. Stačí, aby komunikace byla šifrovaná. Jak to ale poznat?

Při surfování na webu

Surfování na internetu je asi nejčastější činnost, kterou na počítači nebo mobilním telefonu děláme. Právě web je však branou ke spoustě citlivých údajů – internetové bankovnictví, sociální sítě, ale také třeba e-shopy, elektronická pošta a podobně. Vždy, když budete zadávat jakékoliv přihlašovací či osobní údaje, když si budete s někým na internetu psát, mějte na paměti, že stránka, na níž tak činíte, by měla být šifrovaná.

Poznáte to podle toho, že její adresa začíná na „https://“ nebo že prohlížeč vám vlevo vedle adresy zobrazí zamknutý, obvykle zelený visací zámeček, případně doplněný o nápis „Zabezpečeno“. Totéž se týká i webových prohlížečů pro mobilní telefony a tablety.

Při posílání e-mailů

Pokud přistupujete ke svým e-mailům nikoliv přes web, ale například přes nějaký program, jako je Outlook, je potřeba si zkontrolovat v nastavení účtu, že využívá zabezpečených přístupů k poštovním serverům pro příjem a odesílání pošty. U serverů Microsoft Exchange šifrování nastavuje jejich správce a obvykle se nemusíte ničeho bát. Horší je to se servery typu POP3, IMAP a SMTP. Ty často nabízejí možnost přístupu s šifrováním i bez něj.

Jestli využíváte šifrovanou alternativu přenosu zpráv mezi serverem a počítačem, poznáte až podle toho, že v detailním nastavení serveru najdete zaškrtnutou volbu „použít tento typ šifrovaného připojení“, SSL (Secure Sockets Layer), TLS (Transport Layer Security), případně „automatické“.

Při ostatních příležitostech

U ostatních aplikací a nástrojů je rozpoznání zabezpečené komunikace poněkud složitější. Je potřeba hledat v jejich nastavení (např. FTP klienta) možnost šifrované komunikace či použití protokolu SSL a podobně. Některé aplikace třeba pro mobilní telefony, jako jsou Facebook či WhatsApp, využívají šifrování automaticky. Výrobci o tom obvykle informují v popisech aplikací.

Šifrovat můžete i jednotlivé soubory

Velice účinnou ochranou je také šifrování jednotlivých souborů, zejména těch, které posíláte někomu e-mailem. Úplně nejsnazší je vytvořit z daného souboru (či souborů) zabezpečený archiv. Řada bezplatných programů pro tvorbu ZIP, RAR či jiných typů archivů nabízí možnost jejich zašifrování pomocí 256bitové AES šifry. Stačí jen zvolit dostatečně dlouhé a silné heslo a nikdo nepovolaný si pak tyto soubory nerozbalí.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.