2385
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2385 lidí, buďte další
09.03.2021

Jak na ochranu soukromí v messengerech?

Messenger, WhatsApp či Viber už dávno nahradily SMSky. Používání těchto aplikací je pohodlné, nemusíme se trápit maximální délkou zpráv a problémy nedělá ani posílání obrázků či videí. Používání komunikátorů je pro mnohé již tak samozřejmé, že je některé otázky spojené s bezpečností ani nenapadnou.

Profilová fotografie

Myslete na to, že u aplikací jako je WhatsApp je váš účet automaticky propojen s telefonním číslem. Vaši fotku tak vidí všichni, kdo znají vaše číslo. Pokud používáte firemní číslo, ne na každého zákazníka či obchodního partnera bude dobře působit fotka s lahví u pusy, s dětmi nebo z opalování na lehátku. Rozmyslete si proto, jakou fotku (a zda vůbec) použijete.

Všechny komunikátory vám budou dobře sloužit i bez fotografie. Pokud však nechcete mít profilový obrázek prázdný, zkuste raději zvolit karikaturu nebo nějakého avatara. Jeho vytvoření pomocí programů jako je Dollify nebo FaceQ, které jsou populární především mezi dětmi, je otázkou chviličky.

K firemnímu číslu vedoucí pracovnice Evropské komise
 by bylo lepší volit jinou fotku.

 

Jste či nejste on-line?

Údajně z důvodu zefektivnění komunikace umožňuje většina komunikátorů sledovat, zda jste on-line (případně před kolika minutami jste naposledy byli aktivní) nebo informovat o přečtení zprávy. Pro mnoho uživatelů však tyto statusy představují zbytečný tlak na to být stále na příjmu a na obdržené zprávy odpovídat pokud možno hned. Pokud můžete, omezte na maximum okruh lidí, kteří mohou vidět, zda jste on-line. Zároveň zvažte, zda chcete sdílet informaci o tom, že jste již zprávu přečetli. Pozor, v některých případech, jako jsou např. skupinové chaty ve WhatsAppu, se tomu však stejně nevyhnete!

 

Odhlašování z webového rozhraní

Posílat vzkazy je možné jak přes aplikaci v mobilu, tak přes webové rozhraní. To mají někteří uživatelé v oblibě zejména pro zasílání delších zpráv, které by bylo zdlouhavé vyťukávat na mobilu. Pokud však sdílíte jeden počítač společně s dalšími uživateli (nebo v práci nemáte ve zvyku při odchodu na toaletu zamykat obrazovku), nezapomeňte se odhlašovat. Např. u WhatsAppu totiž nestačí pouze zavřít dané okno s konverzacemi ani prohlížeč, ale je nutné se „natvrdo“ odhlásit.

 

Ochrání mě šifrování?

Většina tvůrců se chlubí, že pro zabezpečení komunikace používají tzv. koncové (end-to-end) šifrování. Ze své podstaty však tato zabezpečení chrání především obsah zpráv či hovorů během přenosu. Pokud se však k vašemu telefonu (např. díky slabému heslu či gestu) dostane někdo neoprávněný, většinu zpráv v Messengeru, Viberu či WhatsAppu si bude moci bez problémů přečíst. Pokud chcete zabránit, aby se k Vašim zprávám dostal někdo cizí, zabezpečte si přístup k aplikaci dalším heslem. Využít k tomu můžete např. aplikaci Smart Lock. Viber nabízí funkci tzv. Skrytých chatů, které jsou chráněny PIN.

 

Úniky dat se nevyhýbají ani messengerům

Zranitelnosti s úniky dat se bohužel nevyhýbají ani komunikátorům. Messenger, Viber i WhatsApp v minulosti zaznamenaly bezpečnostní chyby spojené s úniky konverzací či informacemi o uživatelích. V únoru 2020 se např. ukázalo, že díky jednoduché chybě se prakticky kdokoliv mohl dostat ke skupinovým konverzacím na WhatsAppu. V prosinci 2019 se provalil únik informací o 267 milionech uživatelů Facebooku včetně jejich telefonních čísel.

V souvislosti s ochranou soukromí a možnými zranitelnostmi aplikací určitě stojí za zmínku, že se Evropská komise na začátku letošní roku rozhodla svým zaměstnancům z bezpečnostních důvodů místo WhatsAppu doporučit aplikaci Signal. Ani té se ale v minulosti bezpečnostní incidenty nevyhnuly.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…