{/syntax}
4941
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 4941 lidí, buďte další
27.05.2016

Jak by mělo vypadat bezpečné heslo

Hesla jako 123456, password, qwertz či abc123 se absolutně nejeví jako vhodné zabezpečení počítače, e-mailu či internetového bankovnictví. Každoročně se opakující žebříčky nejčastějších (a nejslabších) hesel ale ukazují, o jak palčivý problém se jedná.

Nikdo se nechce zpaměti biflovat šílený kód složený z písmen a čísel, vynaložená námaha nicméně odpovídá ceně informací střežených ve virtuálním prostoru. Chráníme se nejen před anonymními hackery, ať už živými či automatickými, ale i před těmi, jež nás můžou důvěrně znát. Vedle nabízejících kombinací čísel a “postupek” na klávesnici by heslo nemělo být ani snadno odvoditelné. Mezi taková hesla patří vaše “čísla” jako datum narození, číslo domu, město, kde jste se narodili, jména mazlíčků či dětí anebo jednoduše činnost vám blízká: 15101973, 1240, hodonin, rexik, kacenka, hokej a podobně. Mnemotechnické pomůcky jsou sice užitečné, neboť nikdo není robot, aby v hlavě udržel šílené kombinatorické výplody, ale i v takovém případě by měly podléhat “vašemu” bezpečnostnímu šifrování.  

Za bezpečnou považujeme kombinaci více než 8 znaků složenou z čísel, velkých a malých písmen; případně i znaků. Heslo ve tvaru p3JS3K_AL1k rozhodně nikdo neprolomí tak snad jako “pejsekalik”. Alternativou k různým typům znaků může být dlouhá a pro hackery nepravděpodobná kombinace slov. Bezpečnost hesla “mrkev” zvýšíte tím, když za ni dodáte i další zeleninu: “mrkevkedlubnaporekrajce”. Další zajímavé tipy, jak vytvořit složité a přitom zapamatovatelné heslo, naleznete třeba zde.

Mezi účty, které si zaslouží nejvyšší pozornost, patří již zmíněné internetové bankovnictví a e-mailová schránka. Jejich heslo by se rozhodně nemělo shodovat. Stejně jako by se nemělo používat ani na dalších stránkách vyžadující přihlášení (e-shopy, internetové aukce a inzerce, diskuzní fóra a další). Jejich napadnutí je mnohem snazší a mohlo by se tedy pro hackery stát vstupní bránou k účtům mnohem cennějším. Pokud už to musí být, zvolte si pro všechny vaše účty tohoto typu stejné “jednoduché” heslo a s tím e-mailovým si pořádně vyhrajte.

Hesla byste si neměli ukládat, a to ani ve svém počítači. Opakovaným přihlašováním zamezíte možnému zneužití. Bezpečnost hesel ještě posílíte, budete-li je každý půlrok měnit.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.

    09.11.2021

    Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

    Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…