{/syntax}
544
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 544 lidí, buďte další
19.07.2023

Jak bezpečně sdílet fotografie na internetu

Známe to všichni, jsme na dovolené a rádi bychom se online pochlubili fotkami z pláže, z horské túry nebo z koupaliště. V dnešním článku se podíváme na to, jak sdílet fotografie bezpečně.

Při zveřejňování fotek na internetu musíme mít na paměti, že se k fotografiím může dostat kdokoliv a že to, jak se bude obrázek nebo video šířit internetem v budoucnu dále nemůžeme sami ovlivnit.

Pro sdílení fotografií na internetu platí jednoduché pravidlo, nikdy nezveřejňujte nic, co byste neukázali cizím lidem na ulici. Než vaši fotografii nasdílíte, zamyslete se nad tím, zda ji někdo nemůže zneužít nebo zda vám její zveřejnění nemůže do budoucna zkomplikovat život. Protože i když si u fotografie na sociální síti nastavíte, že ji mohou vidět jen vaši přátele nebo vybraný okruh přátel, nikdy si nemůžete být jisti, že tuto fotografii někdo z vašich přátel nestáhne a nebude sdílet dále.

Nikdy nesdílejte fotografie Vašeho domu, mohou se stát jednoduchým návodem pro zloděje. Jedná se například o situaci, kdy si pořídíte nový dům a zveřejníte fotky jeho interiéru, exteriéru, cennosti a případně i plánek, kde budou vidět všechna slabá místa zabezpečení. Pokud odjedete na dovolenou, ideálně fotografie zveřejňujte až po návratu. Pokud fotky nasdílíte ve chvíli, kdy jste na dovolené, mohou se vykradači domů a bytů jednoduše dozvědět, že je dům prázdný a po návratu z dovolené byste mohli být nemile překvapeni.

Zveřejňování fotografií dětí by mělo mít také svá pravidla. Nikdy nezveřejňujte nahé fotografie. I když je malé dítě v bazénku roztomilé, pokud je nahé, tato fotka na internet nepatří. Nezveřejňujte fotografie, na kterých jsou děti v dehonestujících situacích, například na nočníku. Měli bychom vést v patrnosti, že fotky mohou být dostupné na internetu několik let a až děti vyrostou, mohly by se stát jednoduše terčem posměšků nebo kyberšikany. Pokud se jedná o starší děti, vždy se s nimi domluvte, zda jim zveřejnění dané fotografie nevadí a zda s ním souhlasí.

Nikdy nesdílejte fotky jiných osob bez jejich souhlasu. Pokud sdílíte na internetu fotky, kde jsou i vaši kamarádi nebo kdokoliv jiný, ujistěte se, že se zveřejněním fotografie souhlasí. Sami byste také určitě nechtěli na sociální síti objevit fotografii, kde jste v situaci, kterou byste nechtěli publikovat veřejně.

Doufáme, že pro vás byly tyto rady užitečné a pokud budete nyní zveřejňovat fotky z vaší dovolené, zamyslíte se nad tím, jak to udělat bezpečně a správně.

 

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.