Dáváte fotky svých dětí na sociální sítě?
Minulý rok probíhal na Univerzitě v Michiganu výzkum týkající se ‚sharentingu‘. Což je trend, v němž rodiče sdílí materiály na sociálních sítích a blozích o svých dětech. Z výzkumu vyplynulo, že až 27 % rodičů sdílí dost nevhodné, zejména odhalené fotky svých dětí, až 51 % rodičů často nevědomky poskytuje informaci o lokaci dítěte a až 56 % rodičů poskytuje trapné fotky svých dětí a je více než pravděpodobné, že se to těmto dětem za pár let vůbec nebude líbit.
Průzkum prováděný mezi rodiči s dětmi do čtyř let věku dokazuje fakt, na který internetový odborníci stále častěji poukazují, rodiče málo přemýšlí nad důsledky svého jednání na internetu.
Obecně platí, že pokud přidáváme na sociální sítě fotky malých dětí, mělo by být album přístupné jenom nám, nebo úzkému okruhu přátel, nikoliv veřejné. Měli bychom se i zdržet popisků a lokací. Nechtěně bychom mohli přilákat nezvané hosty až před plot naší zahrady. Ukázkovým příkladem nezodpovědného chování na internetu je fotka nahého dítěte před domem s popiskem: „Naše Adélka v bazénku před domem“, doplněným lokací. Po takovém postu na internetu jakýkoliv uživatel internetu zjistí, jak vypadá vaše dítě a ví i také, kde dítě bydlí.
Obezřetní bychom měli být i ve chvíli, kdy přihlašujeme fotku svého dítěte do internetové soutěže, třeba o nejhezčí miminko. Tyto fotografie jsou veřejné a většinou si je může kdokoliv stáhnout a použít pro svoje účely.
Odborníci také doporučují si čas od času vygooglovat jména svých dětí a tím sledovat jejich i svou internetovou stopu.