{/syntax}
3296
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3296 lidí, buďte další
26.08.2016

Chytrá klávesnice ‑ pomoc, nebo riziko?

Technologičtí giganti i menší vývojáři se předhánějí v tom, kdo představí další vychytávku nebo novinku. A tou byla před 6 lety nová technologie psaní textů tahem prstu “swype”, která předvídá psaná slova a u dotykových telefonů rychle zdomácněla. Jak se ukazuje, přinesla i nový problém a nové bezpečnostní riziko.

Aby mohla být taková klávesnice takzvaně chytrá a lehce předvídala slova, musí si toho hodně pamatovat a ukládat tak veškeré informace, slova a znaky, které používáte. A to včetně hesel nebo osobních informací. 

Když se objevilo ve světe mobilních technologií swypování, byla to bomba. Do té doby bylo psaní na dotykových telefonech hodně nepřesné, plné chyb nebo nesmyslů. Způsob, který využívá psaní pomocí tahů prstem po jednotlivých písmenech a zároveň předvídá slova, začal psaní zrychlovat a hlavně zpřesňovat. A stal se výzvou pro všechny výrobce, kteří se předhánějí v tom, kdo dožene k naprosté dokonalosti inteligenci softwaru, který hádá, co vlastně chcete sdělit. Pomyslná bitva měla jasného vítěze, než začal příběh nejoblíbenější z těchto typů klávesnic drhnout.  

Swift Key patří mezi celosvětově nejstahovanější aplikace a ve svých mobilech ji má 300 milionů uživatelů. Britští vývojáři nabízejí produkt, který nejen navrhuje slova na základě analýzy stylu psaní konkrétního člověka, ale učí se i jeho osobní slang, jaké má uživatel při psaní zlozvyky nebo jaké smajlíky má nejradši. Používá k tomu velmi bohatý slovník, který čerpá inspiraci i z osobních emailů nebo komunikace na sociálních sítích. A tady je ten zmiňovaný zádrhel.

V polovině letošního roku se začali uživatelům po celém světě objevovat v nápovědě slova v cizích jazycích, emaily nebo telefonní čísla, která vůbec neznají. Je evidentní, že aplikace nemá dostatečně zabezpečená osobní data, která může kdokoliv zneužít. Pro firmu to není první případ ohrožení bezpečnosti citlivých informací. Před podobnou situací varovali experti na bezpečnost už před rokem. Pro všechny uživatele pak z této zkušenosti vyplývá jednoduché ponaučení. Než do svého života pustíte “chytrou” klávesnici, pečlivě si to promyslete a prověřte si její bezpečnost.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.

    09.11.2021

    Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

    Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…