Chytrá klávesnice ‑ pomoc, nebo riziko?
Technologičtí giganti i menší vývojáři se předhánějí v tom, kdo představí další vychytávku nebo novinku. A tou byla před 6 lety nová technologie psaní textů tahem prstu “swype”, která předvídá psaná slova a u dotykových telefonů rychle zdomácněla. Jak se ukazuje, přinesla i nový problém a nové bezpečnostní riziko.
Aby mohla být taková klávesnice takzvaně chytrá a lehce předvídala slova, musí si toho hodně pamatovat a ukládat tak veškeré informace, slova a znaky, které používáte. A to včetně hesel nebo osobních informací.
Swift Key patří mezi celosvětově nejstahovanější aplikace a ve svých mobilech ji má 300 milionů uživatelů. Britští vývojáři nabízejí produkt, který nejen navrhuje slova na základě analýzy stylu psaní konkrétního člověka, ale učí se i jeho osobní slang, jaké má uživatel při psaní zlozvyky nebo jaké smajlíky má nejradši. Používá k tomu velmi bohatý slovník, který čerpá inspiraci i z osobních emailů nebo komunikace na sociálních sítích. A tady je ten zmiňovaný zádrhel.
V polovině letošního roku se začali uživatelům po celém světě objevovat v nápovědě slova v cizích jazycích, emaily nebo telefonní čísla, která vůbec neznají. Je evidentní, že aplikace nemá dostatečně zabezpečená osobní data, která může kdokoliv zneužít. Pro firmu to není první případ ohrožení bezpečnosti citlivých informací. Před podobnou situací varovali experti na bezpečnost už před rokem. Pro všechny uživatele pak z této zkušenosti vyplývá jednoduché ponaučení. Než do svého života pustíte “chytrou” klávesnici, pečlivě si to promyslete a prověřte si její bezpečnost.