Chraňte svou tvář aneb jak nebýt vidět na internetu, když nechcete
V dnešní době záplavy fotografií a videí na sociálních sítích je poměrně těžké zůstat neviditelný, i když svou tvář vystavovat nechcete. Možná to ani nemusíte vědět, ale na internetu může viset celá řada fotografií vaší tváře, které byste třeba ani zveřejnit nechtěli. A různé firmy navíc pomocí speciálních algoritmů získávají díky vaší podobě další informace o vašem soukromí. Jak svou vizuální identitu chránit? Máme pro vás pár tipů.
Přestaňte se na fotkách označovat
Nejrůznější internetové a softwarové firmy neustále vyvíjí algoritmy, které dokáží na internetu rozpoznávat obličeje. Následně se pak takto získané informace dají využít k různým komerčním účelům. Když ale k fotce obličeje nepřidáte další informace, jako například kdo a kde na ní je, ztížíte tím těmto společnostem značně jejich práci a navíc zůstáváte ve větší anonymitě.
Nenechávejte se označovat na fotkách od svých přátel
Chcete-li chránit svou vizuální identitu, poproste vaše kamarády a známé, ať vás na fotkách na sociálních sítích neoznačují. Pokud už tak učiní, označení vaší osoby smažte. Vysvětlete svým přátelům, že na fotkách nechcete být označeni z důvodu ochrany vašeho soukromí a ne z pouhého rozmaru.
Nastavte si správně nástroje na ochranu soukromí
Pokud chcete mít nad označováním na fotkách naFacebooku větší kontrolu, můžete si v sekci Nastavení a nástroje pro soukromí nastavit možnost, kdy musíte každé označení na fotce na Facebooku schválit (případně zamítnout).
Rovněž si v Nastavení a nástrojích pro soukromí můžete vypnout možnost propojení vyhledávačů mimo Facebook s vaším profilem. Pokud toto nastavení vypnete, vyhledávače se přestanou propojovat s vaším profilem, ale bude to chvíli trvat. Když budou lidé hledat podle jména, tak budou moct váš profil i nadále vyhledat.
Fotky s vaším obličejem, které na Facebooku zveřejnili vaši přátelé, můžete Facebooku zmíněnou fotku nahlásit s tím, že je na ní vaše osoba a vám se to nelíbí. Pokud Facebook vyhodnotí, že je vaše námitka oprávněná, může vám vyhovět.
Co dělat v případě vyhledávače
V případě Googlu můžete využít takzvané právo na zapomnění či právo být zapomenut. Funguje to tak, že u fotky, kterou vám vyhledávač nabídne, vyberte vpravo dole možnost odeslat zpětnou vazbu. Jak správně na to, najdete zde.
Zkuste algoritmy na rozpoznávání obličeje zmást
Jonathan Hirshon, který mimo jiné pracoval u Appleu, Sony či LinkedIn, si zakládá na tom, aby jeho tvář byla na internetu neviditelná. Jeden ze způsobů, který využívá, je zmatení algoritmů na rozpoznávání obličeje.
Jak na to? Google, Facebook a další si pomocí výše zmiňovaných algoritmů mapují označené obličeje a na základě takto nasbíraných informací se vás pak snaží poznat i na dalších fotkách. Jonathan Hirshon proto poprosil své přátele, aby ho na sociálních sítích označili na nejrůznějších obrázcích a fotkách (psi, kočky, kreslené postavičky, ptáčci ...). Algoritmy si pak zákonitě musí vytvořit velice zkreslenou představu o tom, jak Jonathan Hirshon ve skutečnosti vypadá.