Chraňte si své soukromí i při videokonferencích
Videohovory a konference v době karantény využívají nejen lidé na home-office, ale také školáci. Při videohovorech je však nutné myslet i na ochranu svého soukromí. Podívejme se na základní tipy, jak o sobě neprozradit zbytečně více, než chceme.
Videohovory a konference v době karantény využívají nejen lidé na home-office, ale také školáci. Díky uzavřeným firmám si mnoho lidí zřídilo provizorní kancelář doma v obýváku, ložnici či kuchyni. Klíčové bylo nalezení volného a ideálně pohodlného místa. Při videohovorech je však nutné myslet i na ochranu svého soukromí. Podívejme se na základní tipy, jak o sobě neprozradit zbytečně více, než chceme.
Omezte zbytečné zvuky
Snažte se během videohovoru omezit zbytečné zvuky. Před začátkem každého hovoru proto vypněte televizi a rádio. Stejně, jako při běžné schůzce, si ztište mobil. Pokud právě nemluvíte, používejte ztišení mikrofonu (tzv. mute). Díky tomu po dobu hovoru můžete odfiltrovat např. manželovy otázky, co bude k obědu nebo komentáře dětí k chybám v úkolech, se kterými jsme jim pomáhali.
Dbejte o to, jak vypadáte
Myslete na to, že i když pracujete z domova, měli byste vypadat profesionálně. Oblek s dokonale uvázanou kravatou od vás asi nikdo čekat nebude, ale jít na hovor v pyžamu, trenkách či rozcuchaný není tou nejlepší vizitkou. Zároveň myslete na to, že ostatní vás často vidí, i když zrovna nehovoříte. Zkuste tak během hovoru nejíst a určitě se vyvarovat všem zlozvykům.
Skryjte, co je vidět za vámi
Důležité je myslet nejen na to, jak vypadáte, ale i co mohou účastníci vidět za vámi. Nepořádek či nevhodné dekorace se mohou později stát předmětem posměšků od kolegů. Stejně tak ale není dobré zbytečně ukazovat vybavení bytu či např. všechny dokumenty na stole (např. upomínku na dlužné platby).
Pokud stejně jako mnoho lidí nedisponujete samostatnou pracovnou nebo za sebou nemáte čistou zeď, využijte funkcí pro rozmazání pozadí, případně nahrazení obrazu za Vámi některou z přednastavených tapet.