České firmy a kybernetické hrozby
Kybernetické útoky se stávají součástí naší reality a podceňovat by je neměli nejen běžní uživatelé internetu, ale především firmy a instituce. Ty bývají totiž častějším terčem důmyslných útoků. Jak se ukázalo podle aktuálních průzkumů, české firmy nevnímají účinnou ochranu před tímto typem útoků jako prioritu a kybernetické hrozby podceňují. Přitom 90 % světových firem se obává, že v následujících 12 měsících se stane obětí krádeže dat nebo cílem napadení škodlivým softwarem.
České i zahraniční firmy se velmi často setkávají s poškozením dat nebo jejich krádeží ze strany vlastních zaměstnanců. Nejčastěji jde o mediální a technologické firmy a více než 70 procent českých firem, které se zúčastnili výzkumu na toto téma, vnímá jako největší riziko nedbalé nebo nedostatečně informované zaměstnance. Právě nedostatek prostředků na nábor kvalifikovaných odborníků a vyškolení zaměstnanců v oblasti kybernetické bezpečnosti označila za velký problém většina firem nejen u nás ale i v zahraničí.
Zatímco ve světě vnímají firmy ohrožení kybernetickým útokem velmi intenzivně, v České republice se takového rizika obává minimum společností. Podle expertů na bezpečnost to ale není příliš prozíravé. Žijeme totiž v digitální době, kde tradiční nástroje a metody internetové ochrany nejsou dostačující a musí svižně reagovat na nové hrozby kybernetických útoků.
Mezi nejčastější překážky, které ohrožují bezpečnosti firem, jsou nedostatečně vzdělaní zaměstnanci nebo málo peněz na jejich vzdělání a nedostatek prostředků na technologie pro kybernetické zabezpečení a odborníky v oblasti zabezpečení. Podle průzkumů jsou pak hrozbou i samotní manažeři, kteří se často domnívají, že kybernetické zabezpečení je zbytečný náklad.
Ukazuje se, že nejdůležitějšími technologiemi pro odrážení kybernetických hrozeb jsou systémy firewall a šifrování dat. I proto je nábor kvalifikovaných expertů na IT bezpečnost pro budoucnost firem naprosto klíčový.