{/syntax}
3010
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3010 lidí, buďte další
05.12.2016

Bezpečnost u messengerů

Pokaždé, když nám zapípá nová zpráva na messengeru, máme radost, že má o nás některý z našich facebookových přátel zájem. Je však pokaždé taková zpráva od kamaráda tím, za co se vydává? Kliknutím na obrázek či odkaz nebo neuváženým odesláním citlivých údajů si do počítače neúmyslně nainstalujete vir. Můžete přijít i o peníze!

Ať už se jedná o známého nebo někoho z rodiny, buďte opatrní při otvírání souborů, které vám přijdou zprávou. I když vám dcera posílá deset vtipných obrázků a videí denně, ten další může být vir. Ona sama ani nemusí vědět, že vám ho poslala. Hackeři a další internetoví záškodníci totiž napadnou libovolný facebookový účet a schovaní za profil vašeho dobrého přítele se vás snaží poškodit.

Co se stane?

Pokud otevřete škodlivý soubor, nemusí se nic hrozného stát ihned. Otevřená webová stránka po vás pravděpodobně bude chtít další odkliknutí. Když uděláte všechno, co po vás vir žádá, nainstaluje se vám do počítače. V tu chvíli napadne veškeré vaše soubory a zašifruje je. Některé viry požadují „výkupné“ za odšifrování souborů, ale je to pouze způsob, jak z lidí vymámit peníze. Vaše soubory budou touto dobou nejspíš nenávratně ztraceny. Někteří podvodníci si o peníze, údaje k bankovnímu účtu nebo nejrůznější hesla žádají jménem vašeho přítele rovnou ve zprávě. Většinou tvrdí, že jsou v náhlé finanční tísni.

Jak se chránit?

Především buďte opatrní. Neotvírejte bezhlavě žádné odkazy. Nejprve se odesílatele zeptejte, co vám posílá, a ujistěte se, že víte, co se chystáte otevřít. Nenechte se oklamat ani větou: „To je neuvěřitelné, podívej se na to.“ Jedná se o tak moc neutrální frázi, že ji hackeři často používají pro zdůvěryhodnění odkazu. Věřte proto jen zprávám, které mají mnohem osobnější charakter. Pokud odkaz přeci jen rozkliknete, počítač se pravděpodobně začne bránit upozorněními, že se chystáte otevřít nedůvěryhodnou stránku. Tato varování rozhodně berte v úvahu. Pro jistotu si průběžně zálohujte data v počítači a platební údaje nikdy nikomu neposílejte.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.