{/syntax}
1021
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1021 lidí, buďte další
30.08.2022

Zpátky do školy: 7 + 1 tipů pro digitální detoxikaci vašich dětí

O prázdninách jste dětem povolili volnější režim. Chodily později spát, vstávaly před obědem a dost možná strávily na svých mobilech většinu dne. Hlavně, že se zabavily. Víte ale, jak nenásilně srovnat jejich denní režim do „normálu“ a odlepit děti od obrazovek?

Digitální detoxikaci můžeme chápat jako omezení času stráveného na mobilech, počítačích a internetu ve prospěch normálního offline života. S digitálním detoxem můžete začít nejen na konci prázdnin, ale kdykoli cítíte, že neustálého kvíkání mobilu už je trochu moc. U dětí i u vás.

Varovné signály závislosti

Digitální detox byste měli zahájit pokaždé, když se internet a mobily stanou středobodem vesmíru a kvůli tomu děti:

  • ztratí zájem o koníčky, které kdysi milovaly
  • dostanou hysterický záchvat při odebrání mobilu
  • lžou o množství času, který na mobilu proklikaly
  • tráví na mobilu mnohem víc času, než bylo zvykem

 

Jak na digitální detox

Následujících 8 tipů berte jako vodítko, nikoli jako dogma. Možná budou stačit jeden dva body, aby se vaše dítko (nebo vy sami) dostalo do normálu. Cokoliv uděláte pro snížení času online, se počítá!

1. Stanovte si reálné cíle

Nesnažte se změnit digitální návyky přes noc. Z deseti hodin brouzdání denně skočíte jen na deset minut? To je velké sousto pro dospěláka, natož pro děti a dospívající.  Byť na někoho může léčba šokem zabírat dobře, většinou se asi setkáte s nepříliš klidným průběhem takové razantní změny.

2. Zjistěte „proč“

Nuda, stres, ostych z reálných vztahů, lenost, demotivace, deprese. Důvodů, proč se upínáme k modrým obrazovkám, můžou být desítky. Dokud ty své důvody nenajdete a nezačnete pracovat na odstranění původní příčiny útěku do virtuálního světa, žádná detoxikace vás nespasí.

3. Jděte příkladem

Křičíte na dítě „Vypni ten mobil a vezmi si radši knížku!“, zatímco máte puštěnou televizi, laptop a ještě k tomu ťukáte zprávu do messengeru? Trochu tragikomická scénka, že?

4. Zaveďte rituály

U jídla se netelefonuje, u počítače se nejí, v posteli už se na mobil nesahá, na výletě leží mobil na dně batohu jen pro případ nouze. A v jakých situacích bez problému oželíte techniku vy a vaše rodina?

5. Najděte jim jinou činnost

Pokud je dětským „proč“ nuda, najděte jim nějakou užitečnou práci. Dokud každý den nevyklidí myčku, nevyluxují a nezajdou pro rohlíky, mobil je jim zapovězen. Na příměstských táborech, kroužkách nebo brigádách si na mobil možná vzpomenou, ale na jeho používání nebude čas.

6. Najděte si společnou činnost

Sport, kultura, turistika, vaření, zahradničení, deskové hry. Zapojte děti do svých koníčků, vytáhněte je na vzduch a užijte si společný čas offline. Puberťáky nechte (aspoň někdy) vybrat program podle jejich gusta. Že se vám na paintball nebo únikovou hru nechce? Jim s vámi pošesté na Křivoklát taky ne…

7. Pozvěte domů kamarády

Nechte děti, ať si pozvou svoje kamarády k vám domů. Sice bude chvíli rachot, ale je fajn vědět, že se spolu umí bavit i jinak než přes WhatsApp.

8. Pomožte si aplikací

Uznáváme, zbavit se digitální závislosti přes digitální aplikaci zní trochu kontraproduktivně. Česká apka Digital Detox: Klid na práci vám ale dokáže zablokovat mobil tak, že ho oživíte jen dvěma způsoby. Buď splníte nastavený čas detoxu (10 min až 30 dní), nebo musíte zaplatit. Pokud vám ale v době detoxu někdo volá, hovor lze bez problému přijmout a žádnou „pokutu“ platit nemusíte.

                

Digitální detoxikace je v módě

Přehlcenost technikou a informacemi v každou denní i noční hodinu už začíná mnoho lidí vyčerpávat. Jak jinak si vysvětlit, že jen v České republice vyšlo na toto téma od roku 2018 už pět knih:

Věříme, že nejen náš článek a dostupná literatura vás vysvobodí ze zajetí počínající závislosti na mobilech a internetu. Už samotný začátek školního roku a s ním spojené povinnosti nás všechny na několik hodin denně odpojí tak nějak… sám od sebe.

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

 

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.