Vzdělávací seriál „Internet pod lupou“
Projekt Kraje pro bezpečný internet (KPBI), který se od roku 2013 věnuje vzdělávání široké veřejnosti v oblasti prevence kyberkriminality, představil v únoru 2021 nový desetidílný seriál „Internet pod lupou“. Jde již o pátý seriál v řadě a díky spolupráci se společností Avast se chystá i jeho anglický dabing.
Jakým tématům se seriál věnuje?
Témata letošního seriálu volně navazují na předchozí čtyři ročníky. První díl poodkrývá nové trendy v kyberkriminalitě v České republice, a to i v souvislosti s rostoucími podvody během pandemie COVID-19. Ochrana osobních údajů a s tím související bezpečné používání mobilních aplikací dostaly prostor ve druhém a třetím dílu. Díly o internetu věcí ve veřejném prostoru a fake news volně navazují na obecné informace zpracované v seriálu „Pozor na kyberprostor!“ z roku 2020. O sociálních sítích již natočil tým KPBI videa pro několik cílových skupin – seniory, teenagery i rodiče. Letošní díl určený pro širokou veřejnost se blíže dotýká Snapchatu, TikToku a Twitch.tv. U videa o herním průmyslu zavzpomínáte na první hru v mobilu (víte, která to byla?) a nakouknete do zákulisí vývojářů počítačových her. Tipy, jak se na PC hrách nestat závislými a jaká pravidla pro hraní nastavit doma dětem, už KPBI zpracovalo v letech 2018 a 2019. Tři témata seriálu „Internet pod lupou“ jsou ale zbrusu nová – pokud vás zajímá, kolik vydělávají influenceři, jak se těží kryptoměny a jak funguje darkweb, podívejte se na YouTube kanál KPBI, kde všechny díly najdete pěkně pohromadě.
Pracovní list ke každému videu
Vzhledem k náročné a dlouhé distanční výuce ve školách se tým KPBI rozhodl pomoci učitelům i dětem tvorbou pracovních listů, které se dají využít i během vzdělávání na dálku. Barevné, tematické pracovní listy jsou vítaným doplňkem jak pro skupinovou, tak i pro samostatnou práci žáků a studentů. Všechny tyto materiály jsou volně ke stažení na webu www.kpbi.cz ve formátu pdf, zájemci je najdou i na YouTube kanálu KPBI v záložce „komunita“.
Atraktivní formát
Kromě nádherných animací z dílny autorského dua ŽůžoLabůžo se na seriálu podílela i známá česká herečka a dabérka Štěpánka Fingerhutová. Všem deseti dílům vdechla život svým krásným hlasem a my jí za to moc děkujeme!
Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet