3937
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3937 lidí, buďte další
29.12.2020

Víte, jak od ledna na drony?

Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

Registrace pilotů

Zatímco dříve se pilotem dronu či kvadroptéry mohl stát kdokoliv, pokud budete chtít po Novém roce se svým strojem vzlétnout, neobejdete se bez testu a registrace. Tu lze naštěstí zařídit kompletně on-line na stránkách Úřadu civilního letectví. Po vyplnění kontaktních údajů se můžete pustit do vlastního testu skládajícího se ze 40 otázek, ve kterých vybíráte vždy ze čtyř možností jednu správnou. Jednotlivé otázky se zaměřují, jak na pravidla létání a možná omezení, předletovou přípravu, ale neopomíjí ani ochranu soukromí a pravidla pro pořizování fotek a videí. K úspěšnému zvládnutí musíte v časovém limitu 1 hodiny zodpovědět min. 30 otázek. Pokud se Vám to ale na první pokus nepodaří, nezoufejte! Pokusů máte neomezeně ;o)

Létání pouze pro starší 16 let

Další podstatnou změnu přináší zavedení věkového limitu. Zatímco dříve mohl s dronem létat kdokoliv, nově je nutné, aby byl pilot starší 16 let. Výjimku představují pouze malé drony lehčí než 250 gramů, které nejsou vybaveny kamerou (např.  Levitující Ufo Mac Toys nebo Nano dron JJRC H36), na než se však zase vztahují předpisy pro hračky. Oblíbené DJI Mavic či Phantom by se tak nově dětem neměly do ruky vůbec dostat!

 

Omezení létání

Další změny se týkají pravidel pro vlastní létání. Tu nejvýznamnější představuje maximální výška dronu od země, která je nově stanovena na 120 metrů. Další omezení upravují létání v tzv. zeměpisných zónách, jimiž jsou nejen okolí letišť, ale rovněž např. národní parky. Seznam těchto zón najdete buď přímo v aplikaci ke dronu (např. DJI GO 4), nebo v české aplikaci DronView provozované ŘLP.

Při pohledu na mapu českých letišť se však nemusíte děsit, že si nezalétáte. Pro drony s hmotností 910 gramů (do tohoto limitu se vejdou různé verze DJI Mavic, ne však již DJI Phantom) totiž naštěstí existuje výjimka létat i uvnitř této zóny, avšak pouze do výšky 100 metrů.

Další omezení přináší podmínka létání na přímou viditelnost (VLOS). Toto pravidla pro amatérské piloty znemožňuje létání v noci, stejně tak řízení dronu prostřednictvím populárních brýlí. Ty můžete použít jen v případě, že k řízení přizvete další osobu, tzv. pozorovatele.

 

Označení dronů

Novinkou je rovněž povinné označení dronu. Bez ohledu na to, zda máte starší či nový, kupovaný nebo doma vyráběný dron, máte povinnost jej opatřit samolepkou s dvanáctimístným registračním číslem.

K získání tohoto čísla je třeba se zaregistrovat jako provozovatel bezpilotního systému (tj. jedná se o jinou registraci, než pilota). Pokud máte doma dronů více, samolepkou musíte označit každý z nich. Registrační číslo vám však stačí jen jedno.

Ať Vás nová pravidla nezaskočí a v nové roce se Vám dobře a bezpečně létá!

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…