{/syntax}
1469
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1469 lidí, buďte další
19.11.2020

Vitamíny a doplňky, co zdraví nezlepší a peněženky provětrají

S příchodem sychravého počasí, letos navíc podpořeného druhou vlnou koronaviru, stále více lidí začíná hledat, jak pomoci tělu vitamíny. Když se nedostává čerstvého ovoce a zeleniny, přichází na řadu vitamíny a nejrůznější doplňky stravy. Ne všichni internetoví prodejci však používají férové praktiky a při troše nepozornosti se snadno může stát, že si koupíme jen placebo.

Pozor na klamavé výroky!

Při nákupu vitamínů je třeba si uvědomit, že se jedná pouze o doplňky stravy, tudíž potraviny, kterým na základě platné legislativy nelze přisuzovat léčebné nebo preventivní účinky.

Na základě kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která na podobné praktiky upozornila již letos na jaře, mnoho prodejců používá nepovolená označení a nadpisy jako "prevence koronaviru", "působí proti respiračním virům a infekcím" nebo "chrání tělo před viry i mnoha onemocněními". Prohřešků se přitom podle SZPI nedopouštěli jen malí prodejci, ale i velké firmy jako Pilulka.cz nebo Alza.cz.

      Foto: SZPI

 

Lákání přes nevyžádané e-maily

Někteří neseriózní prodejci se snaží zákazníky lákat rovněž prostřednictvím e-mailů. Mnohé z nich jako odesílatele uvádějí v patičce společnost OOO "INTERNET-CONSULTIN", která by měla sídlit v malé ruské vesničce Vorontsovskaya.  

Bez ohledu na to, zda se jedná o přípravky proti cukrovce, křečovým žilám, léčbu vysokého krevního tlaku, alkoholismu nebo zvětšení penisu, většinou lze takovéto e-maily poznat podle následujících znaků:

·         Nabízení slevy (min. 50 %);

·         Časově omezená nabídka.

Odkaz z e-mailu pak vede na stránku obsahující často citace a doporučení lékařů včetně jejich fotografií. Stejně jako si lze pomocí hledání v obrázcích ověřit falešné fotky z profilů na sociálních sítích, můžeme i v tomto případě snadno odhalit, že se jedná o fotku z fotobanky, resp. že daný lékař neexistuje či vypadá úplně jinak. Vedle jmen lékařů webové stránky obsahují rovněž ohlasy smyšlených nakupujících.

Až Vám zase na webu či v e-mailu bude někdo tvrdit, že daný doplněk a vitamíny jsou zaručenou prevencí před tou či onou nemocí a již pomohly mnoha tisícům lidí, vzpomeňte si před tím, než kliknete na tlačítko "Zaplatit", na tento článek. Informace o zdravotních účincích je pak lepší ověřit nejméně ze dvou různých zdrojů!

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.