355
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 355 lidí, buďte další
19.11.2020

Vitamíny a doplňky, co zdraví nezlepší a peněženky provětrají

S příchodem sychravého počasí, letos navíc podpořeného druhou vlnou koronaviru, stále více lidí začíná hledat, jak pomoci tělu vitamíny. Když se nedostává čerstvého ovoce a zeleniny, přichází na řadu vitamíny a nejrůznější doplňky stravy. Ne všichni internetoví prodejci však používají férové praktiky a při troše nepozornosti se snadno může stát, že si koupíme jen placebo.

Pozor na klamavé výroky!

Při nákupu vitamínů je třeba si uvědomit, že se jedná pouze o doplňky stravy, tudíž potraviny, kterým na základě platné legislativy nelze přisuzovat léčebné nebo preventivní účinky.

Na základě kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která na podobné praktiky upozornila již letos na jaře, mnoho prodejců používá nepovolená označení a nadpisy jako "prevence koronaviru", "působí proti respiračním virům a infekcím" nebo "chrání tělo před viry i mnoha onemocněními". Prohřešků se přitom podle SZPI nedopouštěli jen malí prodejci, ale i velké firmy jako Pilulka.cz nebo Alza.cz.

      Foto: SZPI

 

Lákání přes nevyžádané e-maily

Někteří neseriózní prodejci se snaží zákazníky lákat rovněž prostřednictvím e-mailů. Mnohé z nich jako odesílatele uvádějí v patičce společnost OOO "INTERNET-CONSULTIN", která by měla sídlit v malé ruské vesničce Vorontsovskaya.  

Bez ohledu na to, zda se jedná o přípravky proti cukrovce, křečovým žilám, léčbu vysokého krevního tlaku, alkoholismu nebo zvětšení penisu, většinou lze takovéto e-maily poznat podle následujících znaků:

·         Nabízení slevy (min. 50 %);

·         Časově omezená nabídka.

Odkaz z e-mailu pak vede na stránku obsahující často citace a doporučení lékařů včetně jejich fotografií. Stejně jako si lze pomocí hledání v obrázcích ověřit falešné fotky z profilů na sociálních sítích, můžeme i v tomto případě snadno odhalit, že se jedná o fotku z fotobanky, resp. že daný lékař neexistuje či vypadá úplně jinak. Vedle jmen lékařů webové stránky obsahují rovněž ohlasy smyšlených nakupujících.

Až Vám zase na webu či v e-mailu bude někdo tvrdit, že daný doplněk a vitamíny jsou zaručenou prevencí před tou či onou nemocí a již pomohly mnoha tisícům lidí, vzpomeňte si před tím, než kliknete na tlačítko "Zaplatit", na tento článek. Informace o zdravotních účincích je pak lepší ověřit nejméně ze dvou různých zdrojů!

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…