{/syntax}
5265
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 5265 lidí, buďte další
09.11.2021

Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením fotky nebo tím, že si o peníze řeknou ve druhém či třetím e-mailu.

Příběh, který jsme měli možnost podrobně zmapovat, však ukazuje, že podobně jako phishing, i tento druh podvodů prochází významnou "profesionalizací" a odhalit nekalý záměr nemusí být zpočátku lehké ani pro vzdělaného člověka, který se na internetu dobře orientuje.

Pan Vladimír (jméno jsme záměrně zaměnili) je rozvedený čtyřicátník, vysokoškolák, který pracuje jako vedoucí ekonomického oddělení. Děti má již odrostlé a do důchodu daleko, rád by proto navázal dlouhodobější vztah. Čas od času, podobně jako mnoho lidí z této generace, zkouší různé způsoby seznámení včetně seznamky Štěstí.cz. Po několika pokusech seznámit se s českou dívkou ho zde zaujal inzerát, ve kterém dívka ze zahraničí stejně jako on hledala dlouhodobý vztah.

Již v prvních e-mailech se ukázalo, že v mnohém mají stejné zájmy a začali si dopisovat. Vladimír byl v konverzaci spíše opatrný - snažil se nesdělovat příliš osobních údajů a o zaměstnání či bydlišti hovořil spíše obecně. Opatrnější byla v počátku i Elena. Během téměř každodenní konverzace se však postupně sbližovali. Elena mu psala o tom, jak trávila např. víkend s rodiči, o své práci či koníčkách. Odpovědi na "testovací" otázky dávaly smysl a z konverzací, do kterých jsme měli možnost nahlédnout, se rozhodně nedalo usuzovat, že by na druhé straně nebyl živý člověk či někdo e-maily kopíroval podle připravené šablony. Fotky, které Elena zaslala, Vladimír s naší pomocí ověřil reverzním vyhledáváním přes služby jako Google obrázky, TinEye nebo Bing a ani jedna fotka nebyla na internetu nalezena. Tato korespondence trvala několik měsíců, přičemž za celou dobu si dívka neřekla o žádné peníze. Jediným podezřelým faktem bylo, že Elena pracující jako kosmetička v ruském Krasnojarsku nemá dlouhodobě mobil.

       

Věříme, že nyní už tyto fotky půjdou přes reverzní vyhledávání najít.

 

Jako obdobná seznámení přes internet směřoval i tento vztah ke společnému setkání. Vladimír nakonec po vzájemné diskusi navrhl Petrohrad, kam je možné jet z ČR bez víza a z Krasnojarsku jsou tam přímé a finančně dostupné lety. Vlivem zhoršující se situace spojené se šířením COVID v Rusku i po sečtení celkových nákladů na (svoji) letenku a hotel si to Vladimír nakonec rozmyslel. Elena byla velmi smutná, ale podařilo se jí najít jiné řešení. Navrhla, že by mohla přiletět do Budapešti, neboť Maďarsko jako jedna z mála zemí v EU uznává očkování ruským "Sputnikem" a následně případně přejet autobusem do Prahy. V této souvislosti však poprvé po více než třech měsících zmínila, že její finanční situace není nejlepší (ze stejného důvodu údajně nemá mobil). Vladimír se snažil Eleně vyjít vstříc a navrhl jí, že za ní do maďarské metropole z Čech přijede a zároveň zaplatí hotel. Elenina finanční situace však byla očividně horší, než se původně zdálo a Vladimíra požádala o zaslání financí na letenku. V tento okamžik byl Vladimír maximálně opatrný a na náš návrh Eleně navrhl, že pokud mu pošle kopii svého pasu, letenku jí koupí a zašle e-mailem. Od té chvíle se Elena odmlčela. Nezodpovězeny zůstaly i otázky, kde si např. nechá vystavit vízum.

Příběh pana Vladimíra ukazuje, že podvodníci a podvodnice často přezdívaní "nevěsty z východu" aktivně působí na českých seznamkách, používají fotky, které třeba ani nelze reverzním vyhledáváním odhalit a jsou velmi vytrvalí. Nevadí jim si dopisovat ani několik měsíců, věrohodně reagovat na otázky, které lidé při seznamování kladou a dlouhou dobu si neříci o peníze. A to až do doby, než se začne blížit setkání. Napovědět, že se jedná o podvod, však může např. poměrně užitečná služba DatingScams, na které se Eleny profil později objevil.

Protože však známe i případ, kdy se český mladík z vesnice v Beskydech seznámil s velmi pohlednou Brazilkou, která za ním do Čech skutečně přijela, neradi bychom někomu stáli ve štěstí. Při seznamování s lidmi z jiných států však buďte opatrní. Rozhodně nikomu neposílejte žádné peníze předem! Dotyčnou (či dotyčného) můžete "otestovat" např. návrhem na zaplacení části obnosu na letenku až při osobním setkání nebo zajištěním rezervace letenky po zaslání kopie pasu (a víza). Pokud se jedná o podvod, většinou „láska“ v tuto chvíli skončí.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.