{/syntax}
2230
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2230 lidí, buďte další
19.01.2022

Varování: podvodníci to zkouší na správce facebookových stránek

Vylákat přihlašovací údaje a informace o platebních kartách se útočníci nesnaží zdaleka jen přes e-maily.

Vedle útoků přes kalendář to podvodníci zkouší též přes zprávy na Facebooku, které mají působit, jako by byly odeslány administrátory této sociální sítě. Jen na účet našeho portálu „Vím, kam klikám“ přišly za poslední čtyři měsíce takové zprávy dvě.

V obou případech zprávy vypadají naléhavě, útočníci sází na strach ze zablokování profilu a snaží se správce přimět, pokud možno, k okamžité reakci. Díky stále dokonalejším překladačům již útočníkům nedělá problém ani čeština, stejně jako vytvoření loga navozující dojem, že se jedná o oficiální žádost Facebooku. Především méně zkušení uživatelé tak mohou na odkaz kliknout a následně nevědomě předat útočníkům své údaje.

V případě, že na podobnou zprávu narazíte, rozhodně na žádné odkazy v ní neklikejte. Stránky, na které vedou, sice vzhledově vypadají jako Facebook, jedná se však o podvodný web na zcela jiné adrese, jehož cílem je z uživatelů vylákat přihlašovací údaje, případně číslo a další informace o platební kartě. Zprávu naopak můžete zkusit nahlásit Facebooku a přispět tak k tomu, aby takovýchto podvodů v budoucnu ubývalo.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

  13.05.2022

  Pozor na falešné SMS!

  Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.