Televize v dětském pokoji může způsobovat poruchy spánku
V dětském pokoji by neměla být televize ani obrazovka počítače. Tyto přístroje totiž způsobují úbytek záporně nabitých iontů v ovzduší. Jinými slovy znečišťují vzduch elektrosmogem. Čím více je ovzduší znečištěno, tím více lehkých, záporných iontů žádoucích pro člověka se mění na střední a těžké, kladné ionty a tím vlastně zaniká. Což způsobuje mimo jiné únavu, „pocit vydýchaného vzduchu“, u citlivých dětí i dospělých mohou přicházet bolesti hlavy nebo poruchy spánku.
Pokud bydlíte v dřevostavbě, nemusíte se kladných iontů vůbec obávat. Nejmenší vliv na celkovou koncentraci atmosférických iontů ve vnitřním prostředí totiž mají objekty z přírodních materiálů (dřevo, cihelné zdivo). Nejhorší ionizace vzduchu je ale v panelových domech, kvůli jejich železobetonovému zdivu. A proto je v takových bytech zásadní, aby byly dostatečně větrány.
Co ničí záporné ionty?
Největším nepřítelem přirozené ionizace vzduchu je kouření. Druhým nepřítelem ionizace je dlouhodobý pobyt více lidí v nevětrané místnosti. Třetím nepřítelem je úprava vzduchu klimatizací a dalším činitelem, který ovlivňuje okamžitou ionizaci vzduchu v bytě, je provoz televizní a počítačové obrazovky.
V České republice neexistují normy na koncentrace záporných iontů v ovzduší. Český Státní zdravotnický ústav však vychází z koncentrace iontů ve volné přírodě, která se pohybuje kolem 50 000/m3 a v souvislosti s městským prostředím doporučuje umělou ionizaci vzduchu ionizátory s uhlíkovým vláknem.