{/syntax}
3775
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3775 lidí, buďte další
09.08.2018

Sportovní aplikace jako bezpečnostní hrozba

SportsTracker, Endomondo, Runtastic, Strada a mnohé další aplikace na měření sportovních výkonů. Kdo by je neznal nebo nepoužíval? Jenže tyto aplikace představují i jistá bezpečnostní rizika, která si ne každý uvědomuje.

Co vlastně dokážou

Všechny tyto aplikace mají víceméně podobné funkce. A není jich málo. Kromě vašeho času zaznamenávají třeba vaši GPS polohu nebo vyhodnocují tempo za poslední kilometr. Mnohdy je lze propojit s měřičem tepu připojeným přes Bluetooth, případně integrovaným s vašimi chytrými hodinkami. K dispozici jsou i tzv. sociální funkce. Ty jsou dvojího typu. Každá z těchto aplikací obsahuje vlastní webový přístup, kde si přehledně můžete zobrazit jednotlivé své tréninky a kde je také můžete porovnávat a sdílet s ostatními uživateli té samé aplikace. Ty si můžete přidávat do přátel, podobně jako na sociálních sítích, což zapříčiní, že uvidíte jejich tréninky, trasy, kde běhají, jezdí na kole či plavou. Pak tu je obvykle také k dispozici propojení s Facebookem. Některé z těchto aplikací umožňují automatické zveřejnění statusu při zahájení tréninku s tím, že vám do sluchátek mohou přehrávat „povzbuzování“ od vašich přátel na Facebooku ve formě lajků či komentářů.

To, že sociální aspekt je zejména v začátcích pravidelného sportování velice důležitý a prospěšný, již bylo mnohokrát prokázáno. Chcete začít pravidelně běhat a bojíte se, že vás to zase rychle přejde? Oznamte co nejvíce přátelům svůj záměr a vězte, že pak se vám nebude přestávat zas tak úplně snadno. Navíc tu máme aspekt soutěživosti a porovnávání se. I když třeba běháte jinde než vaši přátelé, můžete vaše časy, uběhnutou vzdálenost a celkové převýšení trasy docela dobře porovnávat. Všechny tyto aplikace jsou velmi dobře uzpůsobeny i pro to, abyste mohli závodit i sami se sebou, ať už na té samé trase, či v rekordních časech na 1 km, 5 km a tak dále. Jenže všechny tyhle funkce mají háček.

Veřejné sdílení polohy jako bezpečnostní riziko

Tím nejzásadnějším háčkem je veřejné sdílení vaší polohy. Oznámit na sociálních sítích začátek tréninku znamená, že oznamujete, že právě opouštíte svůj dům nebo byt. Pokud jste zrovna o víkendu na chalupě či někde na dovolené a nasdílíte výsledek svého sportovního výkonu i s mapou – ať už na Facebooku, či v rámci webu dané sportovní aplikace –, zároveň tím oznamujete, že jste zrovna daleko od svého domova. Sdílení informací o trasách vašich tréninků má však svá úskalí, i pokud běháte či jezdíte na kole z domova. U pravidelných tras si lze snadno dohledat, kdy a kudy se budete pohybovat. Vše je navíc o to nebezpečnější, že sportovní aplikace všechny statusy na Facebooku mohou zveřejňovat plně automaticky. Stačí jim k tomu jedno jediné povolení, třeba na začátku při instalaci.

Pokud informace ze sportovních aplikací, zejména ty o trasách tréninků, sdílíte se skutečnými, fyzickými přáteli, není to problém. Jenže jak ukazují průzkumy mezi českými dětmi do 14 let, každé třetí dítě si na Facebooku bez problémů přidá do přátel někoho, koho vůbec nezná. Nemluvě o tom, že ne každý si ohlídá, aby sportovní aplikace směla sdílet statusy pouze pro přátele, a nikoliv veřejně. A to už může být vážné bezpečnostní riziko.

Přitom nejde pouze o bezpečnost osobních dat. Letos byla kvůli sportovní aplikaci Strava odhalena pozice tajné vojenské základy americké armády v Afghánistánu. Vojáci, kteří tuto aplikaci při tréninku používali, si nevšimli, že se jejich trasy zapisují také do veřejně přístupné mapy.

Jak se lépe ochránit

Základní pravidlo je, že pokud už se rozhodnete tyto informace sdílet, pak pouze s těmi, které doopravdy dobře znáte a považujete je za kamarády. Jednou z cest, jak toho docílit, je zcela zakázat sdílení těchto informací na Facebooku a do přátel v rámci dané aplikace si přidávat jen lidi, které skutečně znáte. Jenže řada uživatelů těchto aplikací se chce na Facebooku pochlubit. Některé aplikace umožňují „chlubit se“ jen nominálními výsledky, tedy bez informací o trase tréninku. Další cestou, jak si vše ohlídat, je zajít na Facebooku do Nastavení/Aplikace a weby, tam kliknout na příslušnou aplikaci a v sekci Viditelnost aplikace si ověřit, pro které skupiny uživatelů jsou informace z této aplikace viditelné. Podobně jako u příspěvků, i zde kromě voleb Veřejný, Přátelé a Jenom já máte možnost zvolit si i některý ze seznamů přátel. O tom, jak si je vytvořit, se dočtete zde.

Jak silná jsou vaše hesla?

Ani pečlivé nastavení bezpečnosti vaší sportovní aplikace a Facebooku vás ale neochrání před nedostatečně silným heslem k jedné či druhé službě. Zatímco u Facebooku dnes už řada uživatelů na silná a bezpečná hesla dá, u sportovních aplikací to někteří zbytečně podceňují. A jak takové silné heslo, které si budete pamatovat, vypadá? To se dočtete zde. A ještě jedno, poslední varování, které neplatí bohužel jen pro sportovní aplikace – to, že používáte silná hesla vy, bohužel nemusí znamenat, že tak činí i vaši „přátelé“ na sociálních sítích či v aplikacích. Proto zvažte, v jakém okamžiku a zda vůbec informace o poloze svých tréninků zveřejňovat.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.