Rozhovor s hackerem: Co mohu udělat, abych se nestal obětí?
Kybernetická kriminalita a útoky se netýkají jen firem či státních organizací, ale i obyčejných lidí. Pokud ne vy sami, tak s velkou pravděpodobností ve svém okolí znáte někoho, kdo přišel o účet na Facebooku či Instagramu nebo se mu např. na mobilu začaly "zničehonic" objevovat podivné reklamy.
O tom, co každý z nás může udělat pro to, aby se nestal obětí útoku nebo alespoň toto riziko výrazně snížil, si v našem novém podcastu KyberGuru povídal Lukáš Venclík tentokrát s Danielem Hejdou, který jako tzv. etický hacker stojí na té dobré straně a jehož společnost CyberRangers pomáhá firmám s vyšetřováním či ochranou před kybernetickými útoky.
Daniel Hejda varuje především před stahováním nejrůznějších cracků, kdy je důležité si uvědomit, že nic není zdarma a každý ilegální software má v sobě malware, který vykrade hesla z počítače. Při instalaci takovýchto programů jsou zároveň uživatelé často vyzýváni k tomu, aby vypnuli antivir i firewall a zapnuli administrátorské oprávnění. Tím však odevzdávají počítač pod plnou kontrolu útočníka, který pak nemusí ani vymýšlet techniky na obcházení bezpečnostních mechanismů.
Mezi další doporučení patří nepracovat na zastaralých systémech a pravidelně je aktualizovat. U novějších systémů jako je Windows 10 či 11 aktualizace probíhají již automaticky a uživatel o nich prakticky neví.
Daniel Hejda v podcastu rozebírá i to, proč se dneska kradou účty k sociálním sítím, ať již Faceeboku, Steamu nebo YouTube. U každé z těchto sítí přitom mohou být důvody ke krádeži a způsob zneužití účtů jiné. Pokud k takovéto krádeži účtu dojde, na základě vlastních zkušeností Daniel Hejda radí, že provozovatelé sociálních sítích bohužel takto postiženým uživatelům nepomohou. Prevenci je tak třeba jít naproti a obsah si pravidelně zálohovat nebo si nastavit tzv. dvoufaktorovou autentizaci.
Ve dvou dílech podcastu Kyberguru se pak Daniel Hejda věnuje též problematice ransomware či odkrývá, jak probíhá vyšetřování kybernetických útoků a zajišťování stop. Vedle rozhovoru s etickým hackerem přináší série podcastů "KyberGuru" rozhovory i s dalšími odborníky, např. daňovou specialistkou Šárkou Pelikánovou, zástupci Policie nebo Michaelou Slussareff autorkou knížky "Hry, sítě, porno".