{/syntax}
3730
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3730 lidí, buďte další
04.05.2017

Proč používat na svých zařízeních ochranu heslem

Co si budeme povídat, ochrana heslem na mobilu, tabletu i počítači prostě zdržuje. I když máte čtečku otisků prstů, je to o něco pomalejší, než když zařízení není zamčené. A tak spousta uživatelů žádná hesla ani zámky na svých zařízeních nepoužívá. Existuje ale pět velmi dobrých důvodů, proč je chránit.

Ztráta zařízení

Klíčovým problémem u odemčeného zařízení je jeho případná ztráta. Telefon tablet, či notebook může najít prakticky kdokoliv – náhodný nálezce, zloděj, ale také třeba někdo, kdo vás nemá v lásce. Na poctivost nálezce se nedá příliš spolehnout. U zamčeného zařízení má však smůlu, k jeho obsahu se nedostane. Poctivým lidem lze přitom nechat na zamykací obrazovce své kontaktní údaje, například e-mail nebo druhý telefon.

Mobilní a internetové bankovnictví

Řada uživatelů dělá velkou bezpečnostní chybu, že si na svém počítači ukládají přihlašovací údaje do správce hesel, případně v telefonu umožňují přístup k mobilnímu bankovnictví bez dalšího hesla. I pokud tuto chybu sami neděláte, je dnes zejména mobil klíčovým bezpečnostním prvkem, bez kterého neodešlete ze svého účtu žádnou platbu a někdy se ani nepřihlásíte k internetovému bankovnictví. V případě, že nemáte na svém zařízení nastavený zámek, zbytečně vystavujete své úspory či platební kartu zvýšenému riziku.

Přístup k e-mailu, messengeru a SMS

V dnešní elektronické době plné chatu a e-mailů nejsou lidé zvyklí rozporovat identitu toho, kdo jim píše. Však si s ním na messengeru nebo dané e-mailové adrese píší neustále. Pokud však své zařízení necháte odemčené a někdo nepovolaný se k němu dostane, nejenže si může vaše konverzace přečíst, ale může za vás i vystupovat. A nedej bože, kdyby tomu tak bylo při komunikaci přes datovou schránku. Přihlašovací údaje k ní si proto nikdy neukládejte do správce hesel.

Osobní fotografie

Mobilní telefon, tablet či notebook zcela běžně obsahují naše fotografie, dnes mnohdy synchronizované prostřednictvím cloudu. Pokud své zařízení necháváte odemčené, riskujete, že při chvilce vaší nepozornosti si tyto fotografie kdokoliv cizí prohlédne. Nemusí přitom vždy jít o nějakého zloděje nebo slídila, často se to stává i mezi přáteli a v rodině.

Obchody s aplikacemi

Chytré telefony, tablety, ale i notebooky s Windows a iOS (Apple) dnes obsahují obchody s aplikacemi. V okamžiku, kdy jste k zařízení řádně přihlášeni (při nevyžadování hesel je zapnuté), tak můžete nakupovat, co hrdlo ráčí. A někdy i bez nutnosti zadávat nějaký speciální PIN nebo heslo. Odemknuté zařízení se vám tedy v rukou nějakého „šprýmaře“, ale také třeba malého dítěte může pořádně prodražit.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.