1544
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1544 lidí, buďte další
15.08.2021

Proč nepůjčovat mobil dětem: příběhy psané životem

Nejeden rodič považuje mobil za nejlepší chůvu. Již malé dítě spolehlivě zabaví, nepožaduje mzdu a nekritizuje výchovu. Ne nadarmo se však říká, že mobil je dobrý sluha, ale zlý pán. Sepsali jsme pro Vás několik příkladů, kdy se rodičům chtěné či nechtěné půjčení mobilu nevyplatilo. Jednotlivé příběhy sice nejsou z České republiky, ale docela dobře by se mohly odehrát i za zdmi sousedního domu či bytu.

Zablokování telefonu. Jak si ukážeme na dalších příkladech, chránit si přístup k mobilu heslem je určitě dobrý nápad. Většina telefonů však disponuje funkcí, která po několika neúspěších na čas znemožní další pokusy o odemčení. V některých případech, např. u iPhone, se pak tento interval s dalšími neúspěchy prodlužuje. V roce 2018 se na zaměstnance AppStore v Šanghaji obrátila jedna matka, která půjčila telefon svému dvouletému batoleti, aby sledovalo videa s údajně dětskou výchovnou tématikou a odešla. Když se vrátila domů, zjistila, že její iPhone je zablokován na 25 milionů minut, tj. přibližně 47 let. Pokud nechcete tak dlouho na odemčení čekat, jedinou možností je uvedení do továrního nastavení, čímž se však smažou veškerá data. Pro tyto případy je dobré mít telefon pravidelně zálohovaný.

Nechtěné nákupy. Hraní her a ovládání telefonu je dnes opravdu velmi intuitivní. Bez problémů jej tak zvládnou i děti, které ještě neumí číst a psát. Kámen úrazu nastává ve chvíli, kdy na telefonu či tabletu ponecháváme zapamatování čísla platební karty. Tato funkce nám sice může ušetřit pár minut (či spíše vteřin) při přepisování čísla a bezpečnostního kódu. Špatným sluhou se pro nás však stane v okamžiku, kdy dcera začne nakupovat oblečení pro panenku a syn vylepšení do oblíbených her. Sedmiletý Ashaz Mutasa z Walesu takto nakoupil na telefonu svého otce rozšíření do mobilní hry Dragons: Rise of Berk. Celkový účet se vyšplhal v přepočtu asi na 40 tisíc korun. Když jednačtyřicetiletý muž objevil na e-mailu celkem 29 účtenek, bylo už pozdě vzít nákup zpět. Protože pětičlenná rodina nemá peněz nazbyt, na zaplacení dlužné částky museli prodat auto. Pokud už půjčujete svůj telefon nebo tablet dítěti, raději si dvakrát zkontrolujte, zda na něm nemáte uloženo i číslo karty. Jinak se tato „digitální chůva“ pěkně prodraží.

Přístup a sdílení fotek. Nebezpečí však nečíhá jen u plateb. Většina z nás má v telefonu uloženy fotky, u kterých příliš nestojí o to, aby je viděl někdo mimo rodinný kruh. Zároveň pořídit kvalitní fotku přes telefon zvládne i malé dítě. O tom se v praxi přesvědčila Emily Schmittová z amerického Ohia, která dovolila své dvouleté dceři si hrát s jejím telefonem, zatímco si foukala vlasy. Její malá dcerka se za ní přikradla s telefonem v ruce a omylem ji vyfotila nahou! Fotky navíc nedopatřením poslala patnácti lidem z jejího seznamu kontaktů včetně jejích kolegů. Pomoci ochránit se před podobnými trapasy může např. kryt fotoaparátu, který se dnes prodává nejen pro notebooky a webkamery, ale i pro mobilní telefony.

Než opět půjčíte svému dítku telefon, zkuste si vzpomenout na tyto příklady. Pokud máte firemní přístroj, zjistěte si, zda jeho využívání rodinnými příslušníky není v rozporu s firemními předpisy. V okamžiku, kdy se stane nějaký průšvih, byste totiž na to mohli doplatit dvakrát.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…