Proč a jak aktualizovat operační systém
Neustále aktuální operační systém v počítači, tabletu či chytrém telefonu je základem kybernetické bezpečnosti. Proč je to tak důležité a jak si tyto aktualizace zajistit?
Proč jsou aktualizace důležité
Aktualizace operačního systému bývají obvykle dvojího druhu. Ty zásadnější znamenají přechod na novou verzi či edici operačního systému (OS Windows už kupříkladu bude vydávat pouze nové edice, verze Windows 10 má být konečná). Mezi uvedením nových verzí či edic však vychází celá řada dílčích aktualizací, které jsou neméně důležité. Proč?
V aktualizacích jsou totiž kromě nových funkcí, případně úprav grafického uživatelského rozhraní skryty také bezpečnostní záplaty. Ty opravují tzv. zranitelnosti často mnohem dříve, než se informace o nich dostanou na veřejnost. V důsledku toho však uživatel neví, co konkrétního opravují, a tak se mu někdy nemusí zdát tak důležité je instalovat. Jak se vlastně výrobce operačního systému o takových zranitelnostech dozví?
Přijde na ně buď sám, při interním vývoji a testování, nebo jej na ně upozorní tzv. white hat hackeři, kteří se zabývají etickým prověřováním zabezpečení počítačových systémů, případně mu informace o nich předá třeba nějaký výzkumný tým. Podobně tomu bylo třeba u nedávné bezpečnostní díry u šifrovacího protokolu pro Wi-Fi sítě WPA2. V době, kdy se informace o ní dostaly na veřejnost, měla už řada operačních systémů k dispozici bezpečnostní záplatu. Případů, kdy je tato záplata vydávána až po zveřejnění informací o zranitelnosti, je dnes naprosté minimum.
Jak aktualizovat operační systém
Co musí uživatel udělat pro to, aby měl svůj operační systém neustále aktuální? Obvykle téměř nic. Operační systém Windows aktualizace a bezpečnostní záplaty standardně instaluje automaticky. Pokud si uživatel tuto funkcionalitu vypne, může je doinstalovat ručně ve Windows Update (v české verzi Windows 10 v nastavení Vyhledat aktualizace). Windows Update slouží i k aktualizaci vybraných aplikací jako například Microsoft Office. Někdy je nutné po dokončení jejich instalace restartovat počítač.
Také OS X má svůj systém aktualizací a i ten umožňuje aktualizovat jak operační systém, tak aplikace. Ke kontrole aktualizací slouží přímo aplikace App Store, která vás v sekci Aktualizace upozorní na všechny dostupné bezpečnostní záplaty i novější verze aplikací. Na přítomnost aktualizací je uživatel upozorněn prostřednictvím příslušné ikony v Docku. Někdy je vyžadován restart počítače, což se uživatel dozví předem.
Bezpečnostní aktualizace se občas objevují i u operačních systémů pro chytré telefony a tablety. V případě Androidu je najdete v Nastavení/Info o telefonu/Centrum aktualizací. Android má z výroby přednastavenou automatickou kontrolu i instalaci aktualizací. Tu lze ale vypnout a pak můžete aktualizace instalovat ručně právě z této části nastavení systému.
Apple iOS má také své centrum aktualizací. Najdete ho v Nastavení/Obecné/Aktualizace softwaru, případně svůj telefon či tablet můžete aktualizovat prostřednictvím iTunes.
Nejdůležitější je zkontrolovat všechny aktualizace u zcela nového zařízení. To obvykle postrádá celou řadu aktualizací a záplat, protože v prvních měsících existence nového operačního systému bývá činnost výrobců v téhle oblasti nejintenzivnější. Některé aktualizace přitom mohou být dostupné teprve potom, co nainstalujete ty předchozí.
Pozor na příliš staré operační systémy
Potenciální problém s bezpečnostními záplatami může nastat tehdy, když využíváte příliš staré zařízení s příliš starým operačním systémem. Kupříkladu stále poměrně populární operační systém Windows XP již není ze strany výrobce podporován, a to ani formou bezpečnostních záplat. Podpora mu skončila již 8. dubna 2014. V případě Windows Vista došlo k ukončení podpory letos 11. dubna. Podobně jsou na tom i přes deset let staré operační systémy jiných výrobců, a to včetně těch pro mobilní zařízení. Používáním těchto operačních systémů se tak vystavujete bezpečnostním rizikům, včetně stále častějšího ransomwaru – vyděračského softwaru.
Operační systémy mají i další zařízení
Na závěr je důležité upozornit, že operační systémy má i celá řada dalších zařízení, která se dnes běžně v domácnostech používají – těmi nejzranitelnějšími jsou Wi-Fi routery a domácí síťová úložiště (NAS). Většina výrobců NAS už dnes nabízí možnost automatických aktualizací operačního systému. V případě routerů však musí uživatel provádět instalaci novějších verzí operačního systému (v tomto případě někdy označovaného jako firmware) obvykle bohužel sám. Novou verzi nalezne vždy na webových stránkách výrobce v sekci podpory.