Pozor na paměťové karty a flash disky, mohou být pro vás rizikem
O tom, že cizí paměťová karta či flash disk můžou být zdrojem nákazy počítače škodlivým softwarem, jsme vás již informovali. Jenže to není jediné bezpečnostní riziko, jež je s těmito datovými nosiči spojeno. Mnohem větší nebezpečí se týká obsahu, který na těchto nosičích lidé uchovávají.
Nejčastěji ztrácené datové nosiče
Paměťové karty a zejména USB flash disky patří mezi vůbec nejčastěji ztrácené datové nosiče. Na rozdíl třeba od externích disků mají totiž mizivé rozměry a jejich ceny, zejména u menších kapacit, jsou tak zanedbatelné, že jejich ztrátu jsme schopni relativně snadno oželet. Jenže tyto datové nosiče často obsahují naše data a jejich ztráta tak může být i velkým bezpečnostním rizikem. Zejména v okamžiku, kdy vlastně nevíme, co přesně tam bylo uloženo, natož co tam bylo uloženo předtím, než jsme médium přemazali a uložili na něj něco jiného.
Pokud by váš ztracený USB flash disk nesl třeba osobní údaje nějakých vašich firemních klientů, mohli byste si zadělat na pořádný problém, zejména od příštího května, kdy vstoupí v účinnost evropské nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. Proto se vyplatí v případě paměťových karet a USB flash disků přijmout některá preventivní bezpečnostní opatření. Můžete tak předejít celé řadě problémů.
Šifrování flash disků by mělo být základem
Velmi účinným preventivním opatřením je šifrování. To spolehlivě zabrání jakémukoliv náhodnému nálezci či zloději, aby se k vašim datům dostal, nebo je dokonce zneužil. Zašifrovat paměťové karty i USB flash disky je dnes opravdu snadné.
U paměťových karet se o to umí postarat operační systém vašeho chytrého telefonu či tabletu. Operační systém Android nabízí šifrování přímo v Nastavení/Zabezpečení/Šifrování datové karty SD. Zašifrování SD karty sice může trvat i hodinu, ale stačí ho provést jednou. Následně paměťovou kartu v jiném zařízení nepřečtete a své vlastní zařízení si můžete snadno zabezpečit. U paměťových karet z fotoaparátů je to už horší. Šifrování SD karet je u digitálních fotoaparátů i kamer naprosto raritní. Na ně si tak musíte dávat velký pozor.
To v případě USB flash disků je situace o mnoho veselejší. Jejich šifrování dnes nabízí přímo v rámci operačního systému jak Windows, tak OS X. Ve Windows stačí v Průzkumníkovi kliknout pravým tlačítkem na ikonu flash disku a zvolit Zapnout nástroj BitLocker. Podobně i v OS X stačí ve Finderu kliknout na nabídku Zašifrovat. Šifrovací programy navíc nabízejí i samotní výrobci flash disků a k dispozici jsou i řešení třetích stran.
Ze zašifrovaného disku či SD karty pak nelze bez znalosti hesla data přečíst. Je ale vhodné zvolit opravdu silné heslo, a ne třeba jen své křestní jméno, které by někdo mohl uhodnout.
I smazaný nosič může vyzradit vaše tajemství
Řada lidí se mylně domnívá, že pokud USB flash disk či paměťovou kartu smažou, data, jež tam byla předtím uložena, jsou jednou provždy v propadlišti dějin, a tedy v bezpečí. Není tomu tak. Existuje celá řada i zdarma dostupných programů, které tato data dokážou obnovit. To je zároveň dobrá zpráva pro ty, kdo si třeba z paměťové karty omylem smažou nějakou fotku, kterou chtěli ponechat. Dokud nedojde k fyzickému přepisu té části paměťových buněk, kde byl soubor uložen, lze jej prakticky vždy celý obnovit.
K opravdovému a definitivnímu vymazání dat je potřeba použít specializované programy. Ty vlastně přepíší všechny paměťové buňky flash disku či SD karty náhodnými daty a pak je smažou. Tyto programy jsou dostupné zcela zdarma a dokážou vás bezpečně ochránit před budoucími riziky. Při mazání původně šifrovaných disků tyto specializované programy nejsou potřeba. U těch nešifrovaných je však použijte.