{/syntax}
3726
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3726 lidí, buďte další
07.03.2017

Pozor na neznámé aplikace, mohou vám zkomplikovat život

Od nástupu chytrých telefonů a tabletů se ve světě softwaru hodně změnilo. Získat nějakou aplikaci je i pro obyčejného uživatele snadné. S tím jsou spojena i určitá rizika. Aplikace od neznámého výrobce vám dokáže zkomplikovat život, a to i na vašem počítači. Jak potížím předejít?

Čím vás aplikace ohrožují

Rizika spojená s aplikacemi se liší podle toho, zda je instalujete do notebooku a počítače, nebo do chytrého telefonu či tabletu, tam jsou o něco větší. Nedůvěryhodné aplikace mohou obsahovat tzv. trojského koně, škodlivý kód, jenž může infikovat počítač či poškodit vaše soubory. Dalším rizikem bývá ukrytý spyware, který zpřístupní vaše data útočníkovi, aniž byste o tom věděli. Trojského koně či spyware obvykle dokáže odhalit antimalware. U počítačů dnes už bývá součástí operačního systému, u chytrých telefonů a tabletů tomu tak ale není.

Speciální a velice otravnou kategorií neznámých aplikací bývají ty, které zaplaví váš počítač či chytrý telefon reklamou. Desítky notifikací denně, změněné stránky vyhledávání ve webovém prohlížeči či výchozí stránka prohlížeče. Zejména u mobilního telefonu a tabletu, kdy uživatelé instalují třeba několik aplikací týdně, nemusí být snadné zdroj těchto reklamních upozornění odhalit. Některé aplikace k této záplavě reklam totiž přistoupí až s určitým časovým odstupem.

U mobilních telefonů a tabletů může být velkým ohrožením snadný přístup k vašim kontaktům či zprávám. Zejména u chytrých telefonů, kam vám chodí například potvrzující SMS z internetového bankovnictví, je proto třeba dbát zvýšené opatrnosti u aplikací, které mají ke zprávám přístup.

Na co si dát pozor

Aplikace pro chytré telefony a tablety obvykle zobrazují seznam oprávnění. Z něj se dozvíte, kam všude je ve svém telefonu pustíte. Nejcitlivější je přístup ke kontaktům a k SMS či hovorům. Kvůli zmíněnému internetovému bankovnictví, ale také třeba kvůli dvoufaktorovému ověření přístupu třeba při změně hesla k e-mailu. Před instalací aplikace si pečlivě přečtěte, která oprávnění vyžaduje. Taková kalkulačka či svítilna by po vás logicky neměla vyžadovat vůbec žádné.

U některých mobilních platforem lze instalovat aplikace i z neoficiálních obchodů (ty oficiální jsou Apple Store, Google Play a Microsoft Store). U počítačů a notebooků je to samozřejmě komplikovanější, protože aplikace si sem stahujete buď přímo od výrobců softwaru, nebo z různých serverů agregujících zajímavý freeware, shareware a ostatní bezplatně dostupné programy.

Jak poznat důvěryhodnou aplikaci

Poznat důvěryhodnou aplikaci není zrovna jednoduché. Určitým vodítkem může být její výrobce. Pokud se jedná o renomovanou, dobře známou nadnárodní firmu, můžete se spolehnout, že aplikace nebude obsahovat škodlivý kód ani nebude představovat žádné jiné riziko. U méně známých výrobců může být dobrým vodítkem počet stažení aplikace. Ty, které mají miliony stažení, by asi těžko dokázaly ukrýt škodlivý kód. Na miliony stažení ale logicky nejde úplně spoléhat u aplikací v českém jazyce od českých výrobců. Napovědí však i recenze či to, jak dlouho existují. Pár dnů staré aplikace jsou určitě rizikovější než ty s mnohaletou historií.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.